По думите на Веселин Тодоров - изпълнителен директор на фирмата, договорът е тежък като изпълнение, съдържа конкретни срокове и сириозна наустойка, но не е неизпълним.
10 февруари е началната дата за доставка и ние ще сме готови, а ако изборите са на 28 март, както беше споменато, машините трябва да са доставени до 3 март, което е срокът от 25 дни преди изборите, обясни Тодоров.
Той коментира, че месец март не е най-подходящия месец за избори, дори само поради това, че е рисков месец от метеоролгична гледна точка, а машините трябва да се разнесат по цялата страна.
„Доставката на такова специфично оборудване, която трябва де се изпълни за един месец рисково и сложно, но ако трябва да и със самолет ще се доставят. Те пристигат основно от Тайван, където се произвеждат. Освен самите машини, има още дейности, които са свързани с инсталиране, въввеждане на данни за бюлетини, поддържка, обучение на СИК-овете, след това и събиране обратно“.
Договорът е сложен и има кошмарна наустойка от 54 милиона лева, при цена на поръчката от 36 милиона без ДДС и очаквана печалба от около 1 милион лева. Може би това е отказало останалите фирми, които се отказаха в хода на процедурата, сподели още Веселин Тодоров.
Самите машини се произвеждат в момента, те са същите, които се ползваха и на предишните избори през 2019 година. По думите на експерта не е толкова сложно да се осигури сигурността и гаранцията, че няма да има манупилиране на данните от вота.
Това, което направим в склада, който ще се наеме от ЦИК, това ще е последното външно въздействие. За да може някой да го пробие, то трябва да отключи машините, което не е лесно, а и всичко остава следа, коства и много време.
Гласуването с машина е по-сигурно от вота на хартия, категоричен е Веселин Тодоров.
Той допълни, че данните от вота се записват в самата машина и в две USB памети, сложени в машината. Тяхното изваждане става след края на изборния ден и след като се разпечати на хартия резултатът от машината. Това са четири различни независими места, където се съхраняват данните.
Петото място е урната с разписките, които магат бързо да се преброят.
Не се притесняваме от поискания от ДБ одит на машините и на договора, каза още Тодоров.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..
С международна научна конференция Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си. Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Заявките за участие са повече от 90. Участват водещи..
Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..
По решение на ЦИК прокуратурата ще проверява 7 секции в цялата страна, в които има разминаване между това, което се чува при броенето на бюлетините от видеозаписа и това, което е вписано в протокола с резултатите. Една от тези секции е 55- та в Пловдив, която се е помещавала в Гимназията по транспорт в район „Източен“. В нея на записа от..
"Не смятам, че изборите в Америка имат отношение към нас, защото сме прекалено дребни и сме се вгледали в пъпа си, като мислим, че светът се интересува от нас. Смяната на президента в САЩ с републиканеца Тръмп обаче ще има отношение към световната икономика и икономическата политика в света, както и към двете войни - в Украйна и в Ивицата Газа. Спрямо..