Лекарите тепърва ще кажат как имунизацията с ваксината на Пфайзер и Бионтех се отразява на медиците, и защо част от тях не припознават този вид защита. За вида ваксината у нас, за новите варианти, които очакваме, разговор с имунолога от София д-р Цветелина Великова, автор на страницата "Коронавирус информация".
Д-р Великова каза, че ваксина, която вече се прилага за защита от коронавируса е РНК базирана и най-важното е, че тя не съдържа жив вирус и не може да причинява Ковид.
Специалистът по клинична имунология поясни: "Ваксинираните не са заразни за останалите хора. Ваксината не взаимодейства с нашата генетична информация, това което прави тя е да инструктира нашите клетки да произведат един от най-важните белтъци на вируса - шипчестия протеин. Срещу него имунната ни система развива богат имунен отговор, и осигуява защита на ваксинирания човек и на неговото семейство."
От 2 до 4 % от всички ваксинирани могат да имат странични реакции, това е и посочено в инструкциите на ваксината. Според д-р Великова имаме опит над 30 години в разработката на този тип ваксини.
Автоимунните болести и свръхреакция след поставянето на ваксината: В самата ваксина няма вирус, а има РНК, която дава информация да произведем белтък на вируса. Много по-голям е рискът от възникване на автоимунни заболявания, на вече преболедували хора Ковид-19, като той може да достигне до 20%.
В България се очаквка доставка на ваксината на Модерна, тя е РНК ваксина, ще има и скорощно одобрение ваксината на Оксфорд.
"Колективният имунитет ще се изгради едва тогава, когато имаме повече ваксинирани хора, това е безопасният начин", смята д-р Великова. Тя уточни: Възможно е ваксината да ни пази до 1 година, но изпитанията продължават във фаза три. Това проследяване на първите ваксинирани ще продължи общо две години.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..