Датата на изборите остава неясна, но е все по-ясно, че трябват спешни промени в изборния кодекс, за да се гарантира правото на глас на хората в изолация, както и осигуряването на достатъчно мерки за членовете на секционните избирателни комисии (СИК) и на самите избиратели.
Кое сега е най-голямото притеснение на кметовете на общини при организирането на предстоящите парламентарни избори и коя е най-голямата неяснота - коментира кметът на община Карлово Емил Кабаиванов.
„Притеснение принципно няма, но трябва да имаме точна дата за изборите, след което ще си изпълним здълженията по закон. Кметовете нямаме тревоги за точната дата, ние сме готови са си изпълним правомощията“ – заяви Емил Кабаиванов.
Какво трябва да се стори в периода до изборите от страна на местните власти, особено в тази ситуация?
„И за това нямаме притеснения. Досега сме правили изборите по един определен алгоритъм, който ще приложим и сега. По отношение на СИК, там основното задължение е на политичисеките партии, които трябва да определят своите членове по зададената парламентарна формула“ – смята кметът на Карлово, с опит в организацията на избори през своите управленски мандати.
В ситуацията на пандемия обаче, очакват ли се проблеми при сформирането на секционните комисии? Дали ще има желаещи?
„Проблеми може да се случат само, ако има прекалено много болни или карантинирани. Кметовете обаче ще си изпълним задълженията!“ – увери той.
„Нека парламентарните патии да решат точната дата, президентът да я определи, за да започнем и ние, местните власти, да работим по същество. Няма смисъл повече да играем тази игра на неизвестност, вече около седмица“ – отговори Емил Кабаиванов.
По думите му, президентските консултации в момента не трябва да използват общините като аргумент за рулетка при изборната дата.
„Общинските кметове сме готови за цялата изборна организация. Всичко останало е технология. Нека първо президентът да си изпълни задълженията по конституция, след което ние ще се равним по насрочената дата. Дори и тя да е най-ранната – 28 март“ – подчерта кметът на Община Карлово Емил Кабаиванов.
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..