„Проблемът с ваксината е, че тя е средство, което повлиява много повече общественото здраве, отколкото - индивидуалното. Предпазва и индивидуално, разбира се, но на това ниво има и риск, докато в обществен план остава само ползата“, заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Той подчерта, че според данни от социологическо проучване преди време, 15% от хората са отговорили, че са против ваксините, 40%, че чакат да видят какво ще се случи и другите 40% са били хора склонни да се ваксинират. „Чакащите да видят какво ще се случи обаче вече са много по-склонни да се ваксинират, получавайки междувременно информация, още повече, че вече има около 26 млн ваксинирани с първите ваксини, които дойдоха в България“.
По думите на д-р Симидчиев, честотата на алергичните реакции, от които хората са се притеснявали, са 1 на 1 млн или по-малко. Това означава, че В България с алергични реакции ще бъдат 6-7 души и то при условие, че всички се ваксинират. При частично поставяне на ваксини те ще бъдат не повече от 2.3-ма.
Ваксините се разпределят на база на нуждите на всяка една от държавите и винаги са много по-малко от реалните им нужди. Това означава, че няма да имаме възможност да избираме каква ваксина да ни бъде поставена.
„Проблемът е със скоростта на ваксинация. Когато трябва да се осигури по-висока скорост на ваксиниране, всяка една доза, която влиза в държавата, трябва да може да бъде поставена бързо, за да постигнем колективния имунитет, който да спре пандемичния процес.“
Д-р Симидчиев бе категоричен, че пациенти с хронични заболявания, като високо кръвно налягане, белодробни болести, които са участвали в изпитанията на трите ваксини и са приемали лекарства за тези заболявания, не са показали странични ефекти при приложението им.
Интервюто - от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..