Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закриват паралелки с чужд език в средните училища

В Карлово вместо английски език след 7 клас ще се изучава туризъм

| обновено на 11.01.21 в 14:19

Министерството на образованието и науката закрива паралелките с усилено изучаване на чужд език след седми клас в двете карловски средни училища  "Васил Левски" и  "Христо Проданов". Решението на образователното министерство е взето в петък. За Пловдивска област изискването е да бъдат формирани 60 на сто професионални паралелки и 54.40% със STEM насоченост. 27 ще са паралелките с чуждоезиков профил. 15 януари е крайният срок за подаване на заявките в Регионалното управление на образованието.

Държавният план-прием да е съобразен със заявките на работодателските организации и информацията на Агенцията по заетостта, включително и специалностите от дуалната система на обучение. Това гласи последната заповед на МОН по повод предстоящото сългласуване на приема за учебната 2021/2022 година. Министерството на образованието продължава политиката за намаляване на профилираните паралелки с прием след 7 клас за сметка на увеличаване на професионалните. Само езиковите гимназии ще предлагат профилирано чуждоезиково обучение, средните училища трябва да се насочат изцяло към STEM – наука, технологии, инженерство, математика. 

В Карлово закриват двете паралалки с английски език и се преориентират към специалности в туризма. Директорът на СУ "Христо Проданов"  – Лука Мачев каза, че ще предадат до петък заявката до РУО-Пловдив. Като цяло нагласите са да се изучават предмети близки до пазара на труда в региона. По повод на завръщането в клас на учениците от 5 до 12 клас, директорът ще постави анкета в сайта на училището, където ще се проучат нагласите. 

Лука Мачев подчерта, че родителите са срещу решението на МОН за закриване на паралелките с английски език, и не са изключени реакции от тяхна страна.

В Пловдив също ще има промени, които ще се предават от училищните ръководства на РУО.  Хуманитарната гимназия "Св.Св. Кирил и Методий" запазва приема за 7 паралелки, но закрива тази с обучение по френски език. Директорът Емил Начев обясни, че в голяма степен техните ученици избират да учат биология и химия, след което кандидатстват медицински специалности. Там разкриват за следващата учебна година - профилирана паралелка с биология и химия, в която ще се изучава английски език. 

Като цяло желанието на учители и ученици е да се върнат обратно в училище, но това ще стане с решението на национално ниво. Тази седмица със сигурност ще знае как ще се учи от 18 януари. Междувременно стана ясно, че само 16.5 % от работещите в образователната сфера искат да си поставят ваксина.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54