"Политическите консултации при президента Румен Радев се правят за това, той да се информира за позициите, предпочитанията и съображенията, които могат да имат основните политически субекти. Държавният глава обаче не започна с тях, а с експертни групи, което само по себе си не е политическа консултация". Това каза в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологър проф. Румяна Коларова.
„Имаме политически партии тогава, когато президентът се среща с другите кланове на властта. В случая представителите на парламентарно представените партии и онези, които ще се конкурират за представителство в парламента, каквито са официално регистрираните партии в България“, подчерта проф. Коларова.
Политологът отчете като положителна стъпка осъзнаването на президента за нуждата от политически колсултации, макар и в неговата последна година от мандата. „Осъзна, че тогава, когато се среща с представители на политически партии или представители на други клонове на властта по никакъв начин това не ограничава неговите суверинитет и право на избор. Това увеличава информираността на неговия избор. А това е най-важното изискване, което може да имаме към държавния глава да прави не само отговорен, но и информиран избор“, допълни политологът.
Според Румяна Коларова един от проблемите, които се забелязват по време на политическите консултации е, че президентът Радев започва тези действия първо с извън парламентарните партии. Част от тях дори не са регистрирани политически субекти. От тук възниква и големият въпрос „с кого започваш и какъв е критерият ти на подбор“, допълни политологът.
„Двата въпроса: дали парламентарно представените партии ще се включат в тези консултации и по какъв начин. И как и на какъв принцип се подбират извън парламентарно представените партии, могат да доведат до критики по адрес на Румен Радев“, категорична е проф. Коларова.
Според политолога, президентът има достатъчно време за определяне датата на парламентарните избори и доколко той ще се придържа към първоначалната си заявка 28 март. „Посочването на датата е прибързано и прекалено категорично. Радев можеше просто да каже, че ще насочи изборите за първата възможна дата. Когато държавният глава обаче направи такъв тип категорична декларация и по такъв категоричен начин обяви своето категорично решение, всяко отстъпление от него ще му донесе негатив“, допълни Румяна Коларова.
Тя допълни, че появилите се предложения за гласуване по пощата е вид провокация. А за да се гарантират едни честни и прозрачни избори най-сигурният начин за това е да се монтира видеонаблюдение в ценровете за преброяване на избирателните бюлетини.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..