"Политическите консултации при президента Румен Радев се правят за това, той да се информира за позициите, предпочитанията и съображенията, които могат да имат основните политически субекти. Държавният глава обаче не започна с тях, а с експертни групи, което само по себе си не е политическа консултация". Това каза в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологър проф. Румяна Коларова.
„Имаме политически партии тогава, когато президентът се среща с другите кланове на властта. В случая представителите на парламентарно представените партии и онези, които ще се конкурират за представителство в парламента, каквито са официално регистрираните партии в България“, подчерта проф. Коларова.
Политологът отчете като положителна стъпка осъзнаването на президента за нуждата от политически колсултации, макар и в неговата последна година от мандата. „Осъзна, че тогава, когато се среща с представители на политически партии или представители на други клонове на властта по никакъв начин това не ограничава неговите суверинитет и право на избор. Това увеличава информираността на неговия избор. А това е най-важното изискване, което може да имаме към държавния глава да прави не само отговорен, но и информиран избор“, допълни политологът.
Според Румяна Коларова един от проблемите, които се забелязват по време на политическите консултации е, че президентът Радев започва тези действия първо с извън парламентарните партии. Част от тях дори не са регистрирани политически субекти. От тук възниква и големият въпрос „с кого започваш и какъв е критерият ти на подбор“, допълни политологът.
„Двата въпроса: дали парламентарно представените партии ще се включат в тези консултации и по какъв начин. И как и на какъв принцип се подбират извън парламентарно представените партии, могат да доведат до критики по адрес на Румен Радев“, категорична е проф. Коларова.
Според политолога, президентът има достатъчно време за определяне датата на парламентарните избори и доколко той ще се придържа към първоначалната си заявка 28 март. „Посочването на датата е прибързано и прекалено категорично. Радев можеше просто да каже, че ще насочи изборите за първата възможна дата. Когато държавният глава обаче направи такъв тип категорична декларация и по такъв категоричен начин обяви своето категорично решение, всяко отстъпление от него ще му донесе негатив“, допълни Румяна Коларова.
Тя допълни, че появилите се предложения за гласуване по пощата е вид провокация. А за да се гарантират едни честни и прозрачни избори най-сигурният начин за това е да се монтира видеонаблюдение в ценровете за преброяване на избирателните бюлетини.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..