Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Как ще се съживи туризмът след COVID-19

Ударът на COVID-19 и мерките в подкрепа

Европа е водеща туристическа дестинация в света. Затова и туристическият сектор беше първия, който понесе удара от ковид-кризата през 2020-та и вертоятно ще е от последните, които ще се възстановят напълно, коментира евродепутатът Андрей Новаков, член на Комисията по транспорт и туризъм в ЕП: „Нека ви дам само един пример – за миналата година спадът на туристи в Париж е бил 95%. Което означва, че туризмът в ключовите за Европа дестинации е бил сведен почти до 0“.

Замиране на туризма отчитат и по испанското Средиземноморие. Българката Диана Милкова, която отдава два апартамента за туристи в град Аликанте, споделя: „Замрази се тази дейност. Имахме помощи от общината – това беше добре 2, 3 месеца - облекчения на такси и данъци, които плащаме. Дори социалната осигуровка не беше задължително да се плаща от заетите в туризма и в още някои други области“.  

В Родопите, където десетки къщи за гости се радват целогодишно на туристи, перидоът продължава да е труден, разказва Златка Чуртова, която има къща за гости в чепеларското село Орехово: „Тъй като аз комуникирам с колегите от нашия регион – някъде около 40– 50% приходите са намалели“.

В Пловдив, който е сред целогодишните туристически дестинации у нас, спадът на туристи през 2020-та също е осезаем и  в цифри от януари до септември общината отчита безпрецедентното намаляване от 78 на сто на нощувките от чужденци в града. В подкрепа общината освободи от тротоарно право собствебниците на заведния, затворени при локдауна през пролетта. Бизнесът получи и други облекчения – припомни заместник кметът по туризъм Пламен Панов: „Имаше приложена 2 месеца отсрочка за плащане на първата вноска на таксата за данък смет. С 2 месеца беше удължен и срокът за ползване на 5% отстъпка при плащане на цялата дължима сума за данък сгради и мисля на МПС“.

Подкрепа предложи и държавата. При част от нея - по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ Министерството на туризма вече изплати 10 млн. лв. на общо  720 предприятия, регистрирани като туропреатори  или   туристически агенти. Предстои с 3 млн. лева да се подпомогнат екскурзоводи и планински водачи. 

Как ще стане рестартът

Рестатът в туристическия сектор през 2021, ще зависи, обаче, не само от мерките в подкрепа на бизнеса. А и от това доколко е изтънял портфейла на туристите, както и дали се справят със страха си от заразата или да правят планове. Писателката Мона Чобан, която реставрира родопски къщи и в момента предлага на желаещите да споделят магията на усамотението във високопланинското село Змиево, споделя и друга гледна точка: „Мисля, че тази лудост и този страх е повече в града, отколкото при нас. При нас не съществува – ние не гледаме телевизия и не знаем какво точно се случва. Да, има вирус, но страх няма“.

И страхът от заразата, и ограниченията, свързани с пътуването има надежда да си тръгнат, смята Диана Милкова от Аликанте, за която рестартът в сектора ще дойде през тази година така: „След като вече започнаха ваксиниране, би трябвало да се облекчат малко мерките“

А ето и на какво ще заложи обшина Пловдив, за да рестартира туризма в  града. Зам. Кметът Пламен Панов планира: „Трябва да бъде инвестирано както в събитията от културния календар, които се подкрепят традиционно и се харесват от всички, така и в такива, които оказват влияние върху икономиката на града. Другото е да продължаваме да работим в разкриването на нови локации, които да привличат и наши туристи, и европейски“.

Според евродепутата Андрей Новаков, обаче, за рестарт на туризма ще е нужна освен тази, поне още една година. 

Пари от Европа

Европа, която миналата година е изработила единен санитарен колнтрол и протокол при пътуванията със самолет, реагирала е и с фондове за финансиране, през 2021 ще предостави и още възможности на държавите от общността. „По един от инструментите, които бe приет и имам щастието да съм негов съавтор и вносител -  REACT EU – включва и туризъм, и култура - България ще получи над 500 млн. евро. 411 от тях още тази година. Така че хотели и рестортанти, които вероятно 90% от тях в Европа са малки и средни предприятия, ще могат да се възползват“ - казва Андрей Новаков.  

Как България  ще организира разпределнието на помощта, по думите на Андрей Новаков, е национално решение. От Министерството на туризма обещават диалог със сектора и гъвкавост на мерките в негова подкрепа. Поддържат политика на отворени граници. И работят по планове за привличане на родните и традиционните за страната ни туристи. 

Репортажът може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Гълъбинов

Поскъпването на храните е и на психологическа основа

Повечето българи отчитат увеличение на цените в търговската мрежа, за разлика от политиците. Има ли спекула и колко адекватни са набелязаните мерки срещу нея по пътя на България към еврозоната?  Според икономиста  Румен Гълъбинов през  последните два месеца се забелязва увеличение на цените на някои хранителни стоки в търговската мрежа. Това бе и..

публикувано на 22.08.25 в 11:05

Големите ремонти в Пловдив се изпълняват в срок

Големите ремонти по пловдивските булеварди и улици, които са на стойност над 85 милиона лева, ще приключат до началото на новата учебна година. Това заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по строителство и инвестиции инж. Хакъ Сакъбов. По думите му, засега няма обективни причини за забавяне на започнатите в началото на юли дейности...

публикувано на 22.08.25 в 10:42

В нито един процес за убийство при ПТП няма справедливост

Три протеста – пред Съдебните палати в София, Пловдив и Бургас срещу решението на съда в Несебър да пусне под домашен арест 18-годишния Никола Бургазлиев, прегазил на тротоара в Слънчев бряг двама възрастни и три деца. По темата говорим с  Нинелла Върбанова  от сдружение „Ангели на пътя“. Върбанова каза, че целта е да покажат тяхното отношение и на..

публикувано на 22.08.25 в 09:51
Цветелина Генчева

Планетариумът в Смолян чества 50-я си юбилей с богата програма

Планетариумът с астрономическа обсерватория в Смолян отбелязва скоро половин век от създаването си. За годишнината, но и за летните школи, които се провеждат разказа директорът на Планетариума Цветелина Генчева.  В програма "Точно днес" на Радио Пловдив тя обясни, че 50-я юбилей ще се чества в продължение на три дни - от 5 до 7 септември...

публикувано на 21.08.25 в 11:17

Новата зала на РИМ-Пазарджик ще е многофункционална

В началото на този месец Общинският съвет на Пазарджик с пълно мнозинство върна на Регионалния исторически музей изложбена зала, която му е била отнета преди 30 години и превърната в кафене, а после и в пицария.  Недоволни от това решение на местния парламент, служители на частна фирма, ползвала залата за заведение, си позволиха вандалски акт..

публикувано на 21.08.25 в 09:57