Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието в изборите срива активността или води до сблъсъци

След ранното посочване на датата 28 март като за предстоящите парламентарни избори президентът Румен Радев посфактум разбра, че трябва да намери аргументи за нейното потвърждаване или смяна - така политическият анализатор проф. Антоанета Христова обясни целта на провелите се консултации с политическите партии.

Тя посочи, че бързите избори ще се от полза за големите партии, които са готови за тях, но не и за извънпарламентарните, които след протестното лято в момента губят позиции.

Според нея обаче "това, което той направи е нова грешка в организацияна на избора му, защото не можеш да започнеш разговорите с хората, които са били на улицата". Веднага след здравните експерти би трябвало да се проведат разговори с парламентарните партии, смята проф. Христова. 

Така, извън фактът, че фокусира вниманието върху президетството, Радев е станал проекция на политически сблъсък, какъвто следва от началото на своя мандат. "Постлан беше конфликт, който предполага поляризация между лидерите на политически сили и свръхинтерпретирането на негативното отношение към всички институции". 

По отношение на лансираната идея за гласуване по пощата проф. Христова припомни, че тя не е нова за живеещите в чужбина български граждани. Но, за да се направи то трябва дълго изговорено, за да се преценят плюсовете и минусите. Аргументацията с примера на системата в САЩ вече е спорна от последните събития там. 

Най- големият пробем на предстоящите избори е, че пратиите няма да си намерят хора за тези избори - ваксинирани или преболедували Ковид- 19. В този смисъл идеята на Мая Манолова за "гражданска ЦИК" е поредното нереалистично очакване.

"Това е популизмът, това  е създаването на усещането, че държавата е бомбирана предварително и не може да и се има доверие, което се прави системно от 5 - 6 години", каза още проф. Христова.

Този процес руинира доверието, включително и към тези, които го създават.

При такава ситуация може да се очаква ниско участие на изборите или много високо, но свързано със сблъсъци.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18