Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Между надеждата и страха" - новата книга за ваксините

Историята на ваксините и на човешкия имунитет

| обновено на 14.01.21 в 09:47

Разговор в програма "Точно днес" по темата за ваксините и защо трябва да знаем тяхната история. Още интересни и важни факти откриваме в последното изследването на проф. Майкъл КинчКнигата се казва „Между надеждата и страха“ и отговаря на важни въпроси, проследявайки появата на първите ваксини и тяхното приложение през годините. 

Изданието е на "Сиела", появи се през декември - в решаващ за човечеството момент - възходът на т.нар. „антиваксърско“ движение в условията на пандемия от Ковид-19.

В рамките на 350 страници признатият специалист в областите на микробиологията, вирусология и имунологията представя забележителната история на науката и технологията, благодарение на които са изкоренени много от най-смъртоносните чуми, познати на човечеството.

Запознаваме ви с един от инициаторите да се отпечата книгата за ваксините в България. Интервю на Живка Танчева с Йордан Стефанов, доктор по микробология, той живее и работи в Пловдив, основател на платформата „Наука и критично мислене“, https://bit.ly/38FlpZO

Йордан Стефанов каза, че блогът съществува от 2011 година и там публикуват мнения на експерти в областта на природните науки, но съчетани с рационалното мислене. За коронавируса и пандемията Стефанов каза: "Тежестта на пандемията не се дължи само на вируса, но и на самото поведение на обществото, защото не приехме адекватно мерките, които се налагат."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50