Докато ромската общност празнува своята Нова година, известна като Василица и Банго Васил, други разпределят ли /под масата/ изборните им гласове, за които се коментира всяка година, а понякога се обявяват и т.н.платени гласоподаватели. До следващите избори.
Коментар на социолога доц. Алексей Пампоров, университетски преподавател, работи в БАН. Той каза в интервю за програма "Точно днес":
"Няма такова нещо като ромската общност, има много множество ромски общности, които се различават една от друга. Има една представа в обществото, че има една маса, която може да бъде контролирана и управляван, и по инерция ги наричаме роми.
В Пловдив например в квартал Столипиново само 10% от живеещите там са роми, но по инерция всички казват това е ромска махала. Останалите са други хора, но те имат турска или българска идентичност, с различна религия и обичаи. Те имат формален или неформален лидер, и в предизорона ситуация там се появяват политически брокери. Обещават се различни неща, при някои избори се гласува за лидерите на тези т.нар. общности. Така стана например, на изборите в Сандански."
"Най - големите манипулации идват от най - големите обещания, това става на изборите и хората се подвеждат, защото нямат друга надежда", каза още социологът. Той смята, че тези хора са изцяло изоставени, последните 30 години, както от държавата, така и от обществото.
Алексей Пампоров допълни: "Непознаването на общността на ромите е това, което ужасно много ни пречи. С течение на годините различи хора имат влияние сред ромите. През последните години, за тях много като политическо влияние направи цар Киро. Тогава той успя да обедини ромските общности по места, имаше над 180 съветници от неговата партия в страната. Ромският вот повтаря вота на останалата част на населението в България. Единственото различно е, че има по-малко гласове за ВМРО и Атака, и повече за ДПС и БСП."
Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни. Пет години след като държавата..
За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“ ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му. Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода. Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..
В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..
В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни. Според Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..
Общественици, юристи, психолози, икономисти и инженери обединиха усилия в помощ на хора, изпаднали в беда. Това, което ги обединява е създаденият от тях Кризисен център в район Северен. Помощ в него могат да потърсят хора, които имат нужда от финансова или правна консултация, но също така и от психологическа подкрепа. Инициатор за..