Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - "Еразъм+" и студентите по време на пандемия

Образователната програма на Европейския съюз "Еразъм +" започва новия период с двойно по-висок бюджет от 26 милиарда евро, a през следващите седем години се очаква да обхване и много повече участници. В началото на 2021-ва обменът на знания и добри практики в Европа се извършва в условия на пандемия, при различни ограничителни мерки за отделните страни. 

Въпреки това висшите учебни заведения в Пловдив търсят пътища за справяне в сегашната ситуация.  

Студентите от  програмата "Еразъм +" не са привлечени от възможността за т.нар. дистанционна мобилност и някои се готвят да заминат втория семестър.  За одобрените от новата селекция студенти и възможностите пред тях говори координаторът в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ доц. Борян Янев: 

Има 18 души, подали заявления за студентски мобоилности. Предпочитаните дестинации са западноевропейските страни – Германия, Франция, Испания и от славянските страни – основно Чехия. Има и студенти, които искат да заминат за Гърция. Предполагам, че до края на февруари ще бъдат по съответните университети. Все още няма заминали.

С оглед на усложнената заради Covid-19 обстановка е предвидена възможност и за по-продължително отлгане на студентските обмени, уточни доц. Янев:  Центърът за развитие на човешките ресурси, сгласувано с Европейския съюз, дава възможност за удължаване срока за осъществяване на мобилностите до 12 или 24 месеца. 

Сега в Пловдивския университет има 12 души по програмата Еразъм, като документите им се подготвят, за да се върнат в родните си страни, но има и слуачаи на затруднения, а форсмажорните обстоятелства се въвеждат при отчитането в официалната система за отчитане на мобилността. 

Петима студенти от Аграрния университет в Пловдив се очаква да заминат през втория семестър в Полша и Чехия, а у нас - да пристигнат трима от Сърбия, съобщи  доц. Светла Янчева като допълни: Освен тях други 8 студенти ще проистигнат в универстите през февруари  по проект Erasmus Mundus Joint Master, магистърска програма между пет университета от Турция, Полша, Русия, Йордания и България.  

Доц. Янчева от Аграрния университет не скри притененията от бъдещето на дългогогодишното сътрудничество с английски партньори, след катто Великобритания реши да прекрати участието си в "Еразъм +":  Проблем се очертава с Брекзита, защото един от нашите партньори беше ферма в Англия, където студентите ни провеждат практическо обучение в продължение на над 10 години.

Пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" също изпраща студенти в чужбина, съобщи  координаторът на програмата Елка Недева.  Само след броени дни към Румъния, по програма "Еразъм +" за пореден , но за първи път вече дипломиран вече склуптор,  заминава 34-годишният  Иван Иванов.

През новия период на  програмата "Еразъм +" ще бъде включено и обучение на възрастни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12