От днес всеки ваксиниран срещу Covid-19 може да получи електронен сертификат. Той ще се връчва след поставянето на двете дози от ваксината. Сертификатът ще се получава чрез електронен подпис, а за тези, които нямат такъв, от 1 февруари ще го получават от личните си лекари.
В сертификата се вижда кой е поставил ваксината и на коя дата се е случило това. Имената на човека са изписани и на кирилица, и на латиница. Той показва още кода, партидния номер на ваксината, нейното търговско наименование и в коя държава е поставена.
Сертификатът за ваксинация може да бъде проверен чрез QR код от мобилен телефон.
Това обясни министърът на здравеопазването Костадин Ангелов при представянето на системата. Той посочи още, че на сертификата няма печат и подпис. Той се генерира от системата автоматично. За да не се допускат злоупотреби, министърът беше категоричен, че са направени няколко системи за сигурност.
От днес работи и електронно медицинско досие. В него е цялата налична информация за пациента - кой е неговият личен лекар, какви са електронните рецепти и електронните направления, които са му издадени, включително и направените му имунизации срещу Covid-19.
Същевременно се оказа, че здравните власти по места не са информирани достатъчно за сертификата за ваксинация и за здравното досие.
Каква е ситуацията в Пазарджик?
Антоанета Петричанска разговаря с директора на Регионалната здравна инспекция д-р Фани Петрова. Тя обясни, че все още не са получили уведомително писмо за електронния сертификат. Знаят само, че той ще се генерира автоматично от системата, но с повече информация не разполагат.
В Пазарджик днес пристигнаха още 498 дози от ваксината срещу COVID-19. Това са 83 флакона, от които ще бъдат повторно имунизирани част от участвалите в първата фаза на ваксинацията, а останалите отново ще бъдат разделени на първа и втора доза, обясни д-р Фани Петрова. Тя допълни, че с новите дози ще бъдат покрити 252-ма човека.
Разговорът с д-р Фани Петрова е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..