Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборните правила не трябва да се променят в последния момент

| обновено на 21.01.21 в 13:10
Александър Сиди
Снимка: БГНЕС

Парламентарната правна комисия прие на първо четене законопроекта на управляващите, които позволяват на карантинираните да гласуват на предстоящите избори. Против текстовете бяха от БСП, които смятат, че текстовете са наясно и документа трябва да бъде спешно изтеглен и преработен. От столетницата обявиха, че ще внесат промени в Изборния кодекс.

„БСП по принцип биха били против, ако върнем член 1 от Конституцията и кажем, че те ще управляват цял живот. Те дори и тогава биха били против, защото в 44 НС ролята на БСП е да бъдат против всяко едно нещо, което и да се случва. Промените са козметични. В Закона за мерките при извънредното положение - с идеята по време на избори по време на пандемия да осигурим възможността българските граждани да гласуват спокойно. Тези, които са карантинирани, да упражнят правото си на глас в подвижна избирателна секция“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди, депутат от „Обединени патриоти“.

Той уточни, че тези хора трябва да заявят предварително, че искат да гласуват.

„Много се надявам, че ще намаляват случаите и съответно, ако към днешна дата са 16 000 лица, то по време на изборите ще са по-малко“, каза Сиди.

Депутатът обясни, че другото предложение е свързано с хората, които по време на пандемията, не са успяли да подновят личните си документи. Те ще имат право да гласуват с лична карта, която е изтекла в срока на пандемията.

„Всякакви други спекулации, всякакви други разговори по тема промяна на изборните правила в последния момент, които се разказват от парламентарната и извънпарламентарната комисия, са несеризони“, подчерта Александър Сиди.

Той напомни, че същите тези хора обясняват, че не трябва да се правят промени в последния момент, а днес те настояват точно затова.

„Аз лично съм разочарован от идеята на БСП да отворят Изборния кодекс. Не смятам, че тези текстовете за карантинираните лица имат място в Изборния кодекс“, коментира още Александър Сиди.

Цялото интервю с Александър Сиди можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54