Съвсем в началото на проучването сме на този щам. Известното засега е, че той заразява до 70% повече, но това ще се коригира, и то нагоре, доста нагоре. Новата заразяемост се дължи именно на него, коментира ситуацията проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Резултати от проучванията се очакват до дни. Целогеномно секвениране – това е е единственият начин да се провери неговото разпространение у нас, смята проф. Христова. По думите и, всеки би могъл да го е прекарал вече.
Вероятно обаче този щам не е с такова бурно разпространение, или поне сега е момента да го спрем на едно по-ниско ниво, преди да стане късно. Защото виждаме какво става в Западна Европа и тази вълна няма да ни отмине. Може да се окаже, че сега е „затишие пред буря“, предупреждава тя.
Според нея, рутинно изследване не може да го улови. Трябва да се дешифрира целият геном. Това се прави само в Националния център, добави проф. Ива Христова.
Сега е затишие пред буря, що се отнася до него.
Вирусът няма да спре да мутира, очакваме варианти с още по-високо разпространение.
Тези подобрени вируси оставят поколение, което се закрепва еволюционно. Така, този „подобрен“ вариант на вируса има предимство пред останалите. Точно това включи алармата на тревогата сред вирусолозите
Не може в 21 век да гледаме една пандемия и да я оставим тя да помете целия свят, пък накрая - който оцелее! Дори при 3% средна смъртност, ако се засегне цялото население, помислете колко милиони хора ще умрат.
Затова, трябва да не се отпускаме сега, а да бъдем много внимателни, защото „Третата вълна“ много трудно ще ни отмине.
Още по темата може да чуете в интервюто в звуквия файл.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..