Недоумявам, възмутена съм от предложения като гласуване по пощата, след като е ясно, че за такова кратко време, то не може да се случи, коментира социологът Мира Радева по темата за предлаганите промени в изборното законодателство. Тя припомни, че социолозите настояват за това от дълги години, но е необходима поне година подготовка.
Радева каза, че са лъжа твърденията, че без гласуването по пощата, може да се манипулира и открадне вота. Това не се случва и в ромските квартали, каза Радева, която е наблюдавала изборния процес точно в такива райони, гласовете на ромите се разпределят почти балансирано, а преобладаващи са гласовете им за ДПС.
Радева определи като положително предложението на ГЕРБ и "Обединени патриоти" ОП за мобилни секции и такива в болниците за карантираните, което днес бе прието от парламента, защото на всеки трябва да е осигурено правото на глас и това е единственото възможно решение. Разбира се, че има риск от манипулиране, но той съществува винаги и навсякъде.
По-съществен проблем при гласуването е страхът на хората от заразяване и това може да въздейства мобилизиращо и да повлияе на вота, особено при възрастните хора и хората с хронични заболявания, каза Радева.
Предложението на управляващите ЦИК да изработва правила за хората от секционни комисии и оспорването от БСП, че това е работа на Министерския съвет, за социолога , поредното политическо прехвърляне на топката.
Според нея ГЕРБ искат максимално да се отделят от изборния процес, за да няма после обяснения как са откраднали изборите, а пък БСП искат да ги натопят, за да могат после да кажат, ама не, ние всъщност спечелихме, ама вие манипулирахте. "Какво да кажа, обикновени политически заигравки".
Радева смята, че предложението на БСП за видеонаблюдение при броенето на бюлетини също е в графата политическо прехвърляне на топката.
"Не е възможно да се осигурят по двама наблюдатели за 12 500 секции, това е спекулация и не разбирам защо политиците - всички политици, продължават така и не искат коректен изборен процес. Искрено не разбирам, защо толкова много се спекулира по процедурите по изборния процес".
Интервюто с Мира Радева е в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..