Разговор в програма "Точо днес" с д-р Сергей Иванов, вирусолог за новия щам на Ковид-19, дали да очакваме силно разпространение на вируса, и за развитието на инфекцията в следващите месеци, очаква ли ни трета вълна, или ще наблюдаваме успокояване на картината.
Д-р Иванов каза, че в България проучвания за новия щам почти не се правят, това което е известно е на база изследвания на екипите в Обединеното кралство.
"Нямаме пълна сигурност, че у нас е доказана точно мутация на Ковид-19 от британски тип, може да се дължи и на друга мутация. Докато нямаме доказателства и потвърждение от секвениране на пробите, не трябва да се правят изводи", посочи вирусологът. Той допълни, че английските му колеги твърдят, че средно заразността на вируса е по-висока с 50%. Резултатите от епидемиологията във Великобритания също са лоши, но не означава, че има повече смъртни случаи.
"Независимо какво говорят политиците, няма никакви индикации, че този щам предизвиква повече смърни случаи, заразените са повече, да, но това не води до нарастване на смъртността на Острова", каза още д-р Иванов. По думите му има южноафриканска мутация на Ковид-19, която може да се окаже по-заразна и опасна, но в България не е доказана.
Ваксините и мутациите на вируса: Наличните ваксини са ефективни срещу тази мутации в Европа и Северна Америка.
В България, най-вероятно този нов щам е тук, но това не озаначава, че при нас ще предизвиква такива поражения, както във Великобритания, смята Сергей Иванов. Той посочи, че има прогнози, че в България между 1 и 2 млн. души имат имунитет към коронавируса. Добре е, част от тях да си направят тестове за антитела, ако ще си поставят ваксини.
Насаждането на истерии, с нищо не предизвиква преодоляване на пандемията, посочи още той.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..