„Изграждането на водоснабдителна мрежа от язовир Въча към Пловдив и селищата в региона може да започне в рамките на една година. Очакваме само решението на експертния съвет в Областната администрация, насрочено за 10 ти февруари , за да преминем към следващата стъпка - изготвяне на „Идейно технически проект“. Това заяви в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив професор Борис Цанков, който е ръководител на екипа по мащабното прединвестиционното проучване.
Инвестиционното намерение е оценено на сумата от половин милиард лева – каза той и окачестви проекта като :
„Не е твърде скъп. Дори след неговата реализация, външният инвеститор да вдигне цената на кубик вода сумата между 30 и 50 стотинки - практически всяко домакинство ще е на печалба. Парадоксът е , че всеки потребител реално ще спести от ремонти на уреди, зархранвани с досегашната „твърда вода“ и ще икономиса средства за извършване на некачествени услуги по старите водопроводи“.
Проф. Цанков припомни, че държавата фирма „Водснабдяване и канализация“ е имала резерви към проекта, но към момента го поддържа изцяло, защо осъзнава, че настоящите сериозни проблеми с качеството на водата и режимно й подаване в Пловдив и региона ще бъде отсранено. А водата ще е с перфекти качества.
Друг фактор, оказал роля в промяната на резервираните позициите на „ВиК“ и на собственикът на каскада „Въча“ -„НЕК“, е че това са държавни фирми, а Държавата най- накрая има политичска воля да реализара „Проекта Въча.“- категоричен е експертът. Категоричен е ,че това е станало без натиск , а чрез политическа воля.
„Трябва да кажа предварително, че такъв един мащабен проект може да се реализара само чрез политически и дипломатични пътища. Такива са извъряли българското посолство в страната инвеститор Израел и израелското посолство в София.“
Професор Цанков припомни, че именно липсата на политическа воля и липсата на надежден инвеститор са причина Проект Въча да не започне да се реализира още през 90 те години на 20 век.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..