Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диалогът със Скопие е сложен и с неясни резултати

| обновено на 27.01.21 в 16:22

Когато говорим какво е постижимо в диалога между София и Скопие, най-важното е този диалог да го има,  да върви по много писти, да е особено интензивен и да не е само между политици, коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив философът Тони Николов - главен редактор на портал "Култура" и модератор в днешната международна онлайн дискусия по проблемите, свързани с историята и съвремието.  

Кръглата маса се организира от неправителственото сдружение "Маргиналия" и е на тема: “Идентичност и интерпретации. Какво е постижимо в диалога между София и Скопие” с участието на български политици, журналисти и участници от македонска и албанска страна.  

Според Николов това е изключително сложен диалог, разговорите са дълги, а хората трябва да чуят аргументите. Той не е оптимист за това, че още утре можем да се разберем по нещо, което е затлачвано от години.

Внимателно следях отзвука от последните събития в европейската преса и аргументът да се преговаря за история вече въобще не се приема. По време на дискусията говорихме дали можем да отделим политиката от историята, защото става въпрос за политически реалности. Те са едни. А спорът за историята е нещо дълбинно, за което се пишат книги, настоява се, сигурно ще има развитие. Някой от едната или другата страна няма да го приеме. И това е факт. Въпросът е да намерим някакъв политически консенсус и компромис, който може би може да се намери в някакви стъпки, каза още Тони Николов. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54