Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крайно време беше да отворят кина и молове

6
Зала Lucky - Дом на Киното
Снимка: podtepeto.com

Молове, фитнеси и кина отварят днес. Постепенното започване на работа на различните видове бизнеси, които попаднаха под ударите на мерките срещу пандемията, може да се разчете като позитивен знак в борбата със заразата. 

От 28 ноември насам единствено хранителните магазини, магазините на мобилните оператори, както и банките можеха да работят на територията на моловете. От днес обаче всички бизнеси на територията на закритите търговски центрове могат да функционират, като това е първото по-сериозно разхлабване на противоепидемичните мерки, което засяга частния сектор. 

"Крайно време беше да се отворят моловете" - това казва една от малкото посетителки в понеделник сутрин, на един от моловете в центъра на Пловдив. "Нямаме нищо против, защото с нищо не пречат, а и част от магазините вътре вече работеха". 


Коментарите на собствениците на магазини в търговския център са малко по-остри, също приветстват отварянето, макар и с лек скептицизъм. Те казват, че не очакват много посетители, но "така или иначе скоро отново ще ни затворят, най-много до месец". 

Освен моловете и фитнесите - днес за работа отварят и киносалоните. Домовете на седмото изкуство също бяха затворени на 28 ноември, като за разлика от театрите те не функционираха дори с ограничен капацитет. 

Янаки Дерменджиев, един от създателите на "Lucky - Дом на киното" разказва как за киното ограничението в капацитета не е от особено голям проблем, защото кинозалите са с големи размери. "Увеличихме двойно почистването в салоните и извън тях, спрямо миналия локдаун, тук е едно от най-добрите места що се отнася до хигиена" казва управителят. 


За месеците през които не е работело киното Янаки Дерменджиев разказва, че това за самото кино не е било от голямо значение, "защото на него разходите му си текат, тече амортизация, това е процес, който не може да спре". Надеждите на киносалона са свързани с това, че има лоялни посетители, като също така от "Lucky" се надяват скоро големите европейски пазари да отворят, защото сега са принудени да показват само стари заглавия, поради липса на други. 



 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Шуменският хищник е в стрес, може да има нетипично поведение

Сериозни притеснения предизвика голям черен хищник в Шумен, който беше изтървано от частен дом и се намира в района на Шуменското плато. От полицията в Шумен казаха днес на пресконференция, че е повикан служител от Зоологическата градина във Варна, който да приспи хищника. Има и създаден специален щаб, а от полицията допълват, че има реална..

публикувано на 20.06.25 в 17:01

Подвеждащи "примери" за ръст на цени внасят излишно напрежение

Икономистът и финансист Юлиан Войнов коментира следващите стъпки към приемането на еврото от догодина, както и страховете на хората от растящите цени, потвърдени и от директора на НАП Румен Спецов. Решението на финансовите министри от еврозоната, които насърчиха България да стане неин член, показва, че до края на процедурата на 8 юли, няма да..

публикувано на 20.06.25 в 16:42
Проф. Ивайло Старибратов

Задачите от НВО по математика за 7 клас бяха стандартни

Задачите, които днес учениците решаваха на Националното външно оценяване по математика са почти стандартни, няма нещо, което би притеснило децата. Това е мнението на проф. Ивайло Старибратов, преподавател по математика в пловдивския филиал на Техническия университет.   Според него тестът, като трудност по шестобалната система, е бил някъде около..

публикувано на 20.06.25 в 16:09
Димитър Зоров

Задържаме цените на млечните продукти, поскъпването е с до 2%

Поскъпване на сиренето, яйцата, хляба, месото и минералната вода, отчитат от НАП, КЗК и КЗП, които подеха кампания за борба със спекулата на прага на еврозоната. На фокус през следващите дни е и Законът за агрохранителната верига, чиято цел е да сложи ред в пазара и да защити труда на производителите. Той вече е качен за обществено обсъждане. Ще..

публикувано на 20.06.25 в 11:11

Месец на фармацевтичната грижа извън аптеката

В навечерието на Деня на фармацевта -24 юни, Еньовден, Семейните фармацевти обединяват пет града в национално бягане за здраве. Най-мащабни се очакват проявите в Пловдив и в Бургас на 21 юни. Споделен градско  бягане в един и същ час и ден ще има и в София Варна и Плевен. В програма "Точно днес" магистър – фармацевт Анелия Найеднова от..

публикувано на 20.06.25 в 09:00