Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школите в ОДК-Пловдив ще работят в групи по шест деца

2
Школата по дизайн и хоби
Снимка: ОДК

Общинският детски комплекс в Пловдив започва от тази седмица присъствено обучение на децата във всички 36 школи. Това съобщи директорът Озден Мурадова – след  падане на ограниченията за  групови занимания. Според изискваниаята на здравното и образователното министерства -  от 4 февруари има възможност за  групи до 6  ученици, при спазване на всички противоепидемични мерки за Ковид-19.

В една от най-посещаваните - школата по дизайн имат идея за изложба с фотографии на модели на кукли,  до края учебната година. Целта е да  бъдат зарадвани малките пациенти от детските отделения в болниците с красиво облечени кукли, майсторени от сръчните ръце на децата.

Центърът за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Пловдив е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се организират и провеждат дейности по интереси в областите „Науки и технологии“, „Изкуства“ и „Спорт“. В комплекса на бул. „6-ти септември“ 193 функционират емблематични за града хорови и танцови състави, ръководени от изявени в областта на изкуствата личности. Директорът Озден Мурадова сподели, че с нетърпение очакват присъственото обучение.

Три месеца всички групи работят онлайн. Въпреки това школите по математика и български език не спират подготовката на учениците за национално външно оценяване и държавни зрелостни изпити, които са безплатни за децата от Община Пловдив. 

През новата 2020/2021 учебна година в ОДК са сформирани 282 групи към 36 школи в трите области, като броят на децата, включени в тях, е приблизително 2500. През настоящата година стартира и школа по немски език за начинаещи, от догодина и по испански език.

Ръководителят на школата по дизайн и хоби в ОДК – Пловдив Мария Катилева стартира кампания за изработване на дрехи за кукли. 

За проекта се изискват много кукли тип „Барби“ и от ОДК – Пловдив се обръщат с молба към всеки, който може да подари кукла, да го направи. Куклите може да са стари, но е нужно да са запазени и здрави. След приключване на ревюто всички събрани кукли ще бъдат дарени на детските отделения и клиники в Пловдив. На телефон 032/ 65-14-17 може да се получи повече информация. 

Живка Танчева разказва за детския комплекс в Пловдив, чуйте от репортажа по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54