Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът опитва да преформатира изборния дебат

Заявката на президента Радев за втори мандат  прави опит да промени начина, по който се представя в медиите битката за парламентарни избори, заяви Ружа Смилова, политолог и  програмен директор на Центъра по либерални стратегии.

Управляващите от ГЕРБ се опитват да представят битката за парламентарните избори  основно като битка между БСП и ГЕРБ, и това е изгодно за тях, защото те и в момента са първа политическа сила според последни  социологически проучвания.  

Това, което Радев се опитва да промени, е да представи тази битка като „за“ и „против“ модела на  корумпирано управление 10 години на Борисов.

Според политолога, с  този ход Радев, който е с висок райтинг – над 50 % одобрение, срещу 50 процента неодобрение за Борисов, прави ясно позициониране, че няма да чака други политически играчи да заемат пространството и да определят основната линия. Един успешен президент, като Радев е закономерно да се кандидатира за втори мандат.

Радев  опитва да преформатира дебата, не две партии една срещу друга, а концепция за обновяване на България, завръщането на държавата на гражданите.

За обвиненията от управляващите, че Радев е разединител на нацията, политологът каза, че това е било казвано за всички предишни  президенти. А  липсата от страна на Радев на критика за случая с  Навални, разшифрова като заявка на Радев, че външната политика не се включва в основното му мислене и припомни казаното от президента, че в България би подкрепил всеки като опозиционера Навални, който  като него би критикувал управляващите. Така той отново преформатира дебата тук.

Цялото интервю с Ружа Смилова е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56