На 2 февруари православната църква чества Сретение господне – представянето на Христос пред Бога. "Сретение" означава "среща" и на него се чества 40-я ден от раждането на Исус Христос и посрещането му в Йерусалимския храм от праведния Симеон. Сретение Господне е един от 12-те големи християнски празници в годината и един от четирите, посветени на Божията майка.
Народът нарича празника Петльовден и го чества като ден на мъжката сила и мъжките рожби. Празникът е известен и като Зимна Богородица или Вълча Богородица.
Петльовден е мъжкият аналог на Бабинден. Това е празник за плодовитост и здраве на момчетата. На този ден във всяка къща, в която има мъжка челяд, се дава жертва петел.
Жертвоприношението се извършва на къщния праг, тъй като според традиционните схващания на нашия народ, прагът на къщата е този, който разграничава дивата природа от усвоеното пространство на дома.
На този празник задължително хората са обличали празничните си дрехи. Част от жените са слагали даже булчинските си премени и са колили задължително пъстър петел. Те отивали на гости на бабата от Бабинден.
В по – ново време, от няколко десетилетия 2 февруари се отбелязва и като ден на хората с различна сексуална ориентация.
За мястото и корените на празника в църковния и във фолклорния календар на българите, както и за трансформациите му в нашето съвремие разказва етнологът Иглика Мишкова, заместник-директор на Националния етнографски музей при БАН.
Интервюто на Антоанета Петричанска с Иглика Мишкова е в звуковия файл.
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..
С джаз концерт на Биг Бенд Пловдив ще бъде открита новоизградената сцена в парк „Ружа“ в район „Западен“. Тя се намира зад храма „Св. Климент Охридски“. Под палката на диригент Николай Гешев с прекрасни изпълнения ще се представят Едит Унджиян и Милена Костова, както и деца от "Арт Войс център". За най-малките има изненади. В събитието ще..
На 30 ноември отбелязваме голям зимен празник – Андреевден. Свети Андрей е първозваният Христов апостол. У нас празникът се нарича още Мечкинден - празник на мечките, чийто господар е Свети Андрей. Свързан е както с ритуали за плодородие, така и за защита от мечките. Според народните представи Свети Андрей прогонва зимата и дългите нощи и от..