Ковид ваксините са безопасни и дори препоръчителни за хронично болните пациенти. Това заяви имунологът д-р Цветелина Великова в предаването на радио Пловдив „Ден след ден“.
По думите й, базирани на становища на световни експерти и организации, публикувани през януари тази година, ваксините на „АстраЗенека“, „Модерна“ и „Пфайзер / Бионтех" са дори препоръчителни за страдащи от ендокринни и онкологични заболявания.
“Защото тези групи от хора са с нисък имунитет и са най-уязвими към заразата COVID-19, а данни за усложнения след имунизация клонят към нула“, категорична е д-р Великова.
Тя прогнозира, че скоро ще започнат да се прилагат РНК ваксини на деца между 12- и 18-годишна възраст, за които също се предполагаше, че не е удачно да се ваксинират, защото по-често са преносители, а не потърпевши от заразата.
„Изчакваме фирмите производители да преминат клиничните изпитания за хората в тази възрастова граница“, каза имунологът и допълни, че вече са направени всички необходими тестове на трите одобрени ваксини. „Това трябва да успокои хората“. И дори тези 30 процента българи, които имат съмнения дали да се ваксинират, ще направят своето информирано съгласие и сами ще пожелаят да придобият защита срещу COVID-19.
Д-р Великова определи като основателно притеснението на хората, че изготвянето и изпитването на одобрените вече ваксини е било твърде кратко и заяви:
„Производителите са компании с много голям опит. Разликата с другите им аналогични продукти е в инвестирането на огромнен финансов ресурс за изработка. РНК ваксините, които са по позната технология, но за първи път сега са одобрени за упротреба и от хора. „АстраЗенека“, „Модерна“ и „Пфайзер / Бионтех" имат познания за тях от поне 30 години назад във времето“ .
В рамките на месец от новите РНК ваксини са поставени над 100 милиона дози на хора по цял свят. Данните се осъвременяват постоянно и първоначалните информации за странични ефекти вече са изключително рядко.
„Краткровременните неразположения като повишаване на температурата и болката в убодената ръка след поставяне на ваксините е естествена реакция на имунната система, защото тя започва да създава бурна защита срещу инфекцията. Не е ясно обаче колко продължава да е действа създаденият естествен имунитет у преболедувалите. Затова и те трябва да се ваксинират“, категоричен е имунологът.
По думите й така няма да се изчаква придобиване на ефективен естествен колективен имунитет в размер на 80 % от населението. Особено като вече се знае, че наличните у нас ваксини предпазват дори от новите варианти на коронавируса.
Цялото интервю на Иванка Петкова с д-р Цветелина Великова е в прикачения файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..