Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ковид ваксините са безопасни за хроничноболните

Ковид ваксините са безопасни и дори препоръчителни за хронично болните пациенти. Това заяви имунологът  д-р Цветелина Великова в предаването на радио Пловдив „Ден след ден“.

По думите й, базирани на становища на световни експерти и организации, публикувани през януари тази година, ваксините на „АстраЗенека“, „Модерна“ и „Пфайзер / Бионтех" са дори препоръчителни за страдащи от ендокринни и онкологични заболявания.

“Защото тези групи от хора са с нисък имунитет и са най-уязвими към заразата COVID-19, а данни за усложнения след имунизация клонят към нула“, категорична е д-р Великова.

Тя прогнозира, че скоро ще започнат да се прилагат РНК ваксини на деца между 12- и 18-годишна възраст, за които също се предполагаше, че не е удачно да се ваксинират, защото по-често са  преносители, а не потърпевши от заразата. 

„Изчакваме фирмите производители да преминат клиничните изпитания за хората в тази възрастова граница“, каза имунологът и допълни, че вече са направени всички необходими тестове на трите одобрени ваксини„Това трябва да успокои хората“. И дори тези 30 процента българи, които имат съмнения дали да се ваксинират, ще направят своето информирано съгласие и сами ще пожелаят да придобият защита срещу COVID-19.

Д-р Великова определи като основателно притеснението на хората, че изготвянето и изпитването на одобрените вече ваксини е било твърде кратко и заяви:  

„Производителите са компании с много голям опит. Разликата с другите им аналогични продукти е в инвестирането на огромнен финансов ресурс за изработка. РНК ваксините, които са по позната технология, но за първи път сега са одобрени за упротреба и от хора.  „АстраЗенека“, „Модерна“ и „Пфайзер / Бионтех"  имат познания за тях от поне 30 години назад във времето“ .

В рамките на месец от новите РНК ваксини са поставени над 100 милиона дози на хора по цял свят. Данните се осъвременяват постоянно и първоначалните информации за странични ефекти вече са изключително рядко.

„Краткровременните неразположения като повишаване на температурата и болката в убодената ръка след поставяне на ваксините е естествена реакция на имунната система, защото тя започва да създава бурна защита срещу инфекцията. Не е ясно обаче колко продължава да е действа създаденият естествен имунитет у преболедувалите. Затова и те трябва да се ваксинират“, категоричен е имунологът.

По думите й така няма  да се изчаква придобиване на ефективен естествен колективен имунитет в размер на 80 % от населението. Особено като вече се знае, че наличните у нас ваксини предпазват дори от новите варианти на коронавируса. 

Цялото интервю на Иванка Петкова с д-р Цветелина Великова е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56