Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демографска криза, образование и рестриктивни мерки в пандемията

| обновено на 05.02.21 в 10:35

Пандемията от COVID-19 промени Европа и света неимоверно бързо. Тя се отрази трайно върху начина, по който живеем и работим. Кризата настъпи в момент, когато Европа вече преминаваше през дълбоки демографски и обществени промени.

 

Европейската комисия представи зелена книга, с която да се постави началото на широк политически дебат относно предизвикателствата и възможностите, свързани с демографската динамика на европейското общество, конкретно  неговото застаряване.

Дубравка Шуица, заместник-председател на Комисията, отговарящ за демокрацията и демографията, заяви:

„Независимо от огромните предизвикателстава на сегашната пандемия, ние живеем по-здрави и по-продължително. Само по себе си, това е забележително постижение, казва тя.“

В доклада за въздействието на демографските промени на Еврокомисията от миналия юни се отбелязва, че  Кризата разкри много слабости в тази област и трябва да се преосмисли практически целият обществен живот през следващите десетилетия. Какви са социалните и психологически измерения на стресовата обстановка от последната година, най-вече сред младите хора и отражението на ограничтелните мерки – коментира психологът от Пловдивския университет, проф. Веселин Василев.  

„Негативна, тревожна можем да я наречем, демографска тенденция се наблюдава в цивилизования свят не отскоро, а доста отдавна. В страните, в които културното равнище, благосъстоянието на населението и прочие е по-ниско, се наблюдава изключително бурно демографско развитие.  За разлика от държавите, в които благосастъянието е на високо ниво, режимите са демократични и улесняват съществуването на хората, се наблюдава изключително ниско ниво на човешко възпроизводство.“

Какъв вододел се оказа тази Пандемия?

„Отдавна съм на мнение, че тази необуздана, либерална демократичност е наслоила у хората желанието да правиш абсолютно всичко каквото ти се поиска и всяка регулативна намеса да се приема едва ли е като непоносимо ограничение. Но все пак – мярката на цивилизованост е способността на хората да се съобразяват, не само със своите импулсивни желания, ами и със цивилизационните норми и други подобни неща. Пандемията открои някои проблеми, които обществото има, по-дълбоки отколкото ги виждахме в нормална обстановка, защото, очевидно няма готови решения“

Експертите посочват подрастващите, учениците  - малки и големи, като най-чувствителната група, повлияна от необичайната обстановка. Те се оказаха в най-стресова ситуация, с диаметрално променен достъп до образование. Разказва началникът на Регионалния Инспекторат по образованието в Пловдив – Иванка Киркова.

„Едва ли някой ще забрави тази ситуация, тази 2020-та година, когато трябваше в рамките на няколко дни да създадем организация  за преминаване на обучението в електронна среда. Тотална смяна не само на стила, а изобщо - на процеса, на всичко! И със страха – дали ще се справим и дали това е възможно изобщо.  Оказа се, че да, че ние можем да го направим.“

Видяха ли образователните експерти промяна в поведението на учениците – малки и големи?

„Няма как да няма – различните ученици по различен начин възприемат и преживяват. От една страна, това са различни възрастови групи, а от друга – индивидуални харакерни черти. Някои от учениците разгърнаха своите способности. Когато питахме учениците какво ги подтиква да искат да се върнат в училище, те казаха – приятелите и госпожата!  Така че, няма как социалните контакти да бъдат забравени и загърбени. Със сигурност ситуацията ще бъде преодоляна, вярвам в това!“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07

„Дефиле Вино и гурме“ 2025 - срещи с виното и добрата храна

Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Назначават до 2 седмици новите транспортни шефове

До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип  е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков.  В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...

обновено на 05.05.25 в 10:31

Всички искаме да знаем истината за смъртта на 6-годишния Ангел

Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..

публикувано на 05.05.25 в 10:12