България е на последно място по брой ваксинирани от целия Евройпейски съюз.
„Причина затова е неправилното планиране от страна на правителството на това от кои одобрени ваксини какви количества трябва да се доставят у нас„. -това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив евродепутатът от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите и член на здравната комисия на Европейския парламент Петър Витанов.
Той припомни, че Българската държава е поръчала най- голямо количество - над 50 % от одобрения от ЕС лимит за доставки от ваксините, производство на „АстраЗенека“ спрямо всички останали държави членки. По думите му другите страни членки са договорили да получат равномерно разпределени количиства от всички одобрени ваксини, за да може да компенсират , акот процеса на ваксинация се забави, заради забавяне на доставките .
"У нас на с цел да спестим пари, защото "АстраЗенека" е най- евтина и се съхранява най- лесно се поставихме в ситуация да сме последни по темп на ваксиниране.Обхванати са едва 0,8 процента от желаещите да го направят. Една Малта например е имунизирала 8 процента от населението си. Да не говорим за Великобритания, която е обхванала близо 20 процента желаещи да се ваксинират“- заяви Витанов. По думите му именно вероятността „АстраЗенека“ да не може да изпълни производството и доставката на ваксини за страните от ЕС , е защото задоволява поръчките си към Великобритания.
„Нека не забравяме, че „АстраЗенека“ е английско-шведска компания“ – заяви Витанов. Той е категоричен, че по този повод Европейската комисия настоява подобна възможност за липса на договорени ваксини да не се допуска от страна на тази фирма производител.
"ЕС още през есента на 2020 е предплатил натази компания около 340 мииона евро , за може тя да гарантира навременна доставка на договорените дози ваксини и то след направени качествени научни изследвания. А това не се случва.
„За съжаление бавното ваксиниране ще означава загуба на човешки животи, по- бавно възстановяване на икономиката. И тук не можем да се сърдим нито на ЕС, нито на ЕП“ – заяви Витанов и прогнозира , че е „възможно е да превърнем българските пенсионери в опитни зайчета, защото по думите му повече от половината възрастни хора над 65 години в ЕС няма да бъдат ваксанирани с тази ваксина. Причината е , че клиничните проучвания не са достатъчно категорични за нейната ефикасност при прилагане на хора над тази възраст.
Цялото интервю на Галя Митева с Петър Витанов можете да чуете в прикачения файл.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..