Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предпочитам да спася повече хора и съм за по-строгите мерки

Имаме две възможности пред нас, или да се ваксинираме, или да се разболеем

| обновено на 10.02.21 в 17:12

Затоплянето на времето носи усещане за пролет, но само привидно. Такава е ситуацията и с ковид, който тръгва към финалните вълни, но лекарите предупреждават единодушно - вниманието да не отслабва и да се пазим.

С проф. Чавдар Стефанов слагаме акцент за важното: Той посочи, че е все още рано да се правят изводи за пандемията от Ковид-19, защото не знаем как ще се развият нещата с третата вълна.

Проф. д-р Чавдар Стефанов е преподавател в Медицински университет - Пловдив, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив и член на УС на Дружеството на анестезиолозите в България.

"Третата вълна е неминуема, и аз като човек, който се занимава с най - тежко болните пациенти съм за по-строги мерки, и то по-рано предприети", каза проф. Стефанов. По думите му трябва да се направи баланс, какво се предпочита в България, дали да заработи отново икономиката на пълни обороти, или да загинат повече хора. 

Проф. Стефанов каза, че това, което се случва е, че все повече сравнително млади хора с Ковид-19, и то без придружаващи заболявания са пациенти на КАИЛ в УМБАЛ "Свети Георги".  

"Тази болест не засяга само третата възраст, а на практика всички могат да се разболеят от коронавирусна инфекция", каза проф. Стефанов. Той посочи, че е много учуден от желанието на българите да не се ваксинират. Самият той се е ваксинирал, въпреки, че е преболедувал Ковид-19, сравнително леко за две седмици. 

"Аз не виждам никаква обществена реакция в България, затова че няма ваксини, в ЕС има недоволсто и то ясно изразено", посочи анестезиологът. Той смята, че идеята ваксините да се поставят от общопрактикуващите лекари е обречена на неуспех. 

"Днес в КАИЛ ситуация е спокойна, което показва, че мерките, които бяха взети в края на 2020 година показаха резултати", отчете проф. Стефанов. Той е за по-сериозни мерки, но от друга страна  отчете, че най-много страда образованието у нас. 

"Аз съм фрапиран от факта, че не повече от 20 % от учители искат да се ваксинират. Абсурдна е тази ситуация, учителите хем не искат да се ваксинират, хем не искат да се връщат в класните стаи", допълни още професорът. 

Постковид синдром: "Известно е, че след преболедуване от Ковид-19 при един немалък процет има трайни последствия. Преди всичко се регистрира хорнична умора, болки в ставите и мускулите, откриват се тежки проблеми с паметта и при сърдечно  - съдовата система, както и в белия дроб. Това ще бъде един сериозен здравно-социален проблем у нас. Точно това е още една причина да се ваксинираме," заключи проф. Стефанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54