Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За два месеца могат да се ваксинират 70% от хората

„Това е постепенен процес. Не може всички в един ден да се запишат за имунизация. При мен има един непрекъснат темп на записване, записват се по 15-20 души на ден. До момента някъде около 7-8% от записаните пациенти при мен са изразили желание да бъдат ваксинирани срещу Covid-19“, това заяви в инетрвю за Радио Пловдив доктор Георги Цигаровски, общопрактикуващ лекар и заместник-председател на Лекарски съюз-Пловдив.

Той обясни, че много от пациентите търсят допълнителна информация за ваксините.

„В болшинството от случаите можем да дадем отговор. Където има специфични заболявания изчакваме нивото на познание на медицината да се повиши. Защото става въпрос за това. Вирусът все пак е нов – от декември 2019 година е установен в Ухан и все още медицината събира данни“, каза доктор Цигаровски и допълни, че става въпрос за автоимунните заболявания, алергиите, тъй като при тях се обсъжда коя от ваксините е най-добра и кой е най-добрият подход.

„Но за по-обичайните заболявания, като хипертония, исхимична болест на сърцето, диабет, казвам на всички мои пациенти, че те трябва да бъдат ваксинирани колкото се може по-бързо. Дори може би и с известен приоритет, тъй като при тях риска от заболяване и смърт е много по-голям“, обясни още общопрактикуващият лекар.

Доктор Цигаровски смята още, че е по-добре да се ваксинираш, отколкото да се разболееш. До 15 февруари общопрактикуващите лекари трябва да представят броя на пациентите, които изявяват желание да се имунизират.

„Нищо друго по организацията не е известно“, каза още доктор Цигаровски.

Според него не е проблем едно джипи да ваксинира по 20-30 души на ден, а при добра организация в страната за два месеца могат да се ваксинират 70% от хората


Цялото интервю с доктор Георги Цигаровски можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45