Той коментира и минималните промени, които бяха направени в Изборния кодекс.
„Българите свикнахме през последните десетилетия, че Изборният кодекс, а преди това изборния закон, са като бунгалата. И преди всеки политически сезон те се ремонтират – не особено качествено, не особено успешно, но за да обслужат изискванията на сезона. Сега промените в Изборния кодекс бяха толкова минимални, че това учуди дори и специалистите“, каза още Божков.
Експертът обясни този факт с несъвършенството на Изборния кодекс.
„Изборният кодекс регламентира една характерна за 20 век аналогова, остаряла система на провеждане на изборите. При нея човешкият фактор е решаващ. Решаващи са комисиите, в които представителите на различните политически партии се следят един на друг, хартиените бюлетини, гласуването само и единствено в урни. Ограниченията и допустимите форми на предизборна агитация и предизборен процес, наличието на множество застъпници и попълване на понякога доста сложни протоколи на хартия. Всичко това е придружено не с електронно броене, а с електронно въвеждане на гласовете в изчислителния център, който обслужва съответните избори. Тази крайно остаряла форма вече изпитва значителен натиск на новите способи“, коментира Марин Божков.
Всички дигитални форми обаче значително изпреварват манталитета на българските политици, а също и манталитета на огромното мнозинство от политически партии, които удобно са свикнали с остарелите форми, даващи им значителни възможности за манипулация, които са им познати от десетилетия.
"Поставянето на цялата българска политическа машина в условията на дигитален натиск води до там, че политиците не смеят да правят радикални промени в Изборния кодекс, защото тогава ще има натиск да въведат по-съвременни форми, които гарантират много по-добре тайната на вота, а също и липсата на предизборни и изборни машинации. Затова тези хора пипат изключително внимателно. И постепенно се опитват да превърнат ИК в свещена крава, която не бива да се променя, защото се страхуват от тези новости“, каза още Марин Божков.
Цялото интервю с Марин Божков можете да чуете в звуковия файл.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..