Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългият Ковид засяга 10% от преболедувалите у нас

Симптоми се срещат от 4 до 12 седмици у преболедувалите

| обновено на 17.02.21 в 09:53

Мерките, леки или по-сериозни не помогат за овладяване на вируса в България. Червените зони стават повече, явно правилата не се спазват или не работят, щом болните се увеличават и стойностите доближават тези от декември м.г. Учениците обратно в клас, или друга ще е причината за повишената заболеваемост от Ковид - 19 ще кажат експертите от НОЩ утре.

В сряда по темата говорим с доц. д-р Владимир Ходжев, началник на Клиниката по пневмология и фтизиатрия при УМБАЛ „Св. Георги” в Пловдив и председател на Българското дружество по белодробни болести. За зоните с повече болни, за дългия Ковид и за тежките пневмонии.

Доц. Ходжев каза, че през последните дни посоката се обърна и има нарастване на заболелите, както и на тези настанени в болниците. Той не намира разлика в протичането на заболяването сега и при предходните вълни от 2020 г.

По повод на т.нар „Long COVID“ : "Това е термин, използван за описване на заболяването при хора, които или са се възстановили от COVID -19, но все още съобщават за трайни последици от инфекцията или са имали обичайните симптоми много по-дълго, отколкото би се очаквало. Това състояние може да касае време от 4 до 12 седмици след преболедуване. "

Смята се, че “Long COVID” се среща при приблизително 10% от заразените хора. Данните показват, че много от болните е вероятно да имат значителни продължаващи здравословни проблеми, включително затруднено дишане, трайна умора, намалена мускулна функция, нарушена способност за изпълнение на жизненоважни ежедневни задачи и психични проблеми като посттравматично стресово разстройство, тревожност и депресия.

За лекарствените форми за Ковид-19: "Ивермектин се изпитва клинично и сега например в САЩ, но не е регистриран за лечение на коронавирусна инфекция. Най-голямото предизикателство пред учените е създаването на лекарство за вируса."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17