Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фейсбук и Гугъл са вече медийни диктатори

| обновено на 19.02.21 в 16:54


Решението  на Австралия да въведе нов закон за медийното договаряне, според който социалните мрежи да плащат на издателите за медийното съдържание, което се качва на техните платформи, предизвика огромен обществен отзвук. 

Прецедентът е резултат от един вече дългогодишен проблем – тоа, че медиите вече искат заплащане от големите социални мрежи за новинарското съдържение, което се публикува на техните носители.

От своя страна пък ФБ отказа да преговаря за това, като в отговор ограничи достъпа в мрежата си до медийно съдържание, което качват австралийски издатели. Според мрежата, те дори популяризират тяхното съдържание и улесняват читателския достъп.

За всеки труд се полага възнаграждение, по принцип, коментира темата известният журналист Емил Спахийски. 

Това което се случи, е една много бърза револйция на социалните мрежи, интернет доставчици и търсачките,  които изведнъж станаха като един хипермаркет на  търговската услуга „Информация“. Тя обаче освен това е и много важна социална дейност, казва той. 

По думите му, колкото е по сериозна и обективна една журналистика, толкова по-скъпо струва нейният продукт. Най-малкото за издръжка и търсене.  Например, едно сериозно разследване, може да трае половин и дори цяла година, с ангажиран сериозен ресурс от  хора и пари. В един момент обаче, то попада във Фейсбук или Гугъл, то веднага се мултиплицира, цитира и препечатва от много сайтове, но никой от тях в крайна сметка не е собственик на труда и продукта.

Вече става една патология в потока на информация.  В него има едни монополисти – големите социални мрежи и търсачки. Те уж казват, че популяризират продукта, но от друга страна, търговският дивидент остава за тях.  Например, ако не им се плати за публикуването на определено място на дадена статия, те просто я забиват в „десета глуха“  и никой няма да я прочете.

Поведението на големите интернет корпорации е изключително лицемерно и не случайно те станаха милиардери, защото хиляди журналисти по света работят, за да им изкарват тези пари.

В резултат – по света фалираха големи медийни институции на свободното слово заради този проблем.

Затова Австралийското правителство решава тези глобални мрежи да заплащат по договори с местните медийни компании за съдържанието, което се публикува на техните платформи.

Засега ФБ отказва, но пък Майкрософт приемат. Те са наясно, че ако Австралия отпадне от техния пакет, това означава и че техните акции рязко  ще спаднат.

Тук не говорим за свобода на ограничаването на интернет информацията.

За това пък Фейсбук и Гугъл вече са едни диктатори на пазара. Те даже диктуват свободата на словото – не може да кажете нещо, което мислите свободно, защото ще бъдете забранен, по тяхна преценка.

Дори в България би трябвало тези компании да бъдат глобявани чисто монополно.

Как би се защитила България? – За съжаление ЕС не действа толкова настоятелно. А това вече е необхоздимо, тъй като медиите буквално са изправени на стената за разстрел.  Вижте само колко вестници имаше преди 10 години и колко останаха сега.

Свободата на словото е вече тотално ограничена, но в случая заради пазарните принуди, коментира Емил Спахийски


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06