Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив произнасят поетичен стих, преведен на 24 езика

Международният ден на майчиния език в Пловдив ще бъде отбелязан с цитат на суфисткия поет и мистик Юнус Емре. Традиционната инициатива за отбелязване на 21 февруари е на Българско-турския литературен клуб и с подкрепа на Клуба на консулите в града под тепетата.

Стихът на Емре “Не съм дошъл за разправа, мое дело е любовта. Душата е дом за приятел, дойдох души да градя” ще бъде произнесен на 24 езика.

Заради епидемичната обстановка събитието ще се проведе онлайн, като ще бъде излъчено на фейсбук страницата на Генералното консулство на Република Турция. Генералният консул Хюсеин Ергани обясни, че тази година е обявена от ЮНЕСКО за година на Юнус Емре по повод 700 годишни от неговата смърт.

21 февруари е приет за Международен ден на майчиния език през 1999 година от ЮНЕСКО и признат през 2002 година и от Организацията на обединените нации. Денят отбелязва значимостта на изучаването и използването на майчин език и има за цел насърчаването на многоезичието и културното разнообразие. Той е създаден по инициатива на правителството на Бангладеш. Днес в света се говори на повече от 6500 езика. Половината от тях са застрашени от изчезване и това е тенденция, която се наблюдава навсякъде по света. 96% от езиците се говорят от 4% от населението, а на всеки две седмици изчезва по език.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кураторски тур на Пламен В. Петров в пловдивската галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица.  От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата.  Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..

публикувано на 26.01.25 в 07:12

Кураторката Вера Млечевска гостува в галерия "Капана"

Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в  галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..

публикувано на 25.01.25 в 09:25

Красимира Стойчева с книга за здравословното хранене на децата

Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е  доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..

обновено на 24.01.25 в 10:26

„Корени и светила“ - разкази за недъзите на обществото

„Корени и светила“   на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери.  Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан.  Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Изложба "Плакати" в Драматичния театър-Пловдив

Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..

публикувано на 22.01.25 в 07:36