Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фонтанът с ябълката" може да е новият символ на Пловдив

7
"Фонтанът с ябълката"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

45-ма творци и общественици от Пловдив, между които Теодосий Спасов, Нери Терзиева, Любозар Фратев, художниците Ангел Гешев и Вихра Григорова, адвокатите Емилия Недва и Михаил Екимджиев, архитектите Валентин Маринов и Михаил Богданов, проф. Мария Шнитер и други, подкрепиха с подпис идеята на земеделския производител Красимир Кумчев и скулптора Цвятко Сиромашки  в центъра на града да се изгради „Фонтанът с ябълката“. 

"Скулптурната композиция няма да струва нищо на общината, искаме само да приеме дарението", коментира творческият тандем на първото представяне на проекта пред медиите. 

„Фонтанът с ябълката“ се ражда като идея преди година и половина. Красимир Кумчев, който има ябълкови градини в Пловдив и региона, разказва, че плодът може да стане новият символ на най-стария жив град в Европа:

"Причината за древността на Пловдив се корени в плодородността на Тракийското поле. На около 10 км оттук допреди 30 години беше най-голямото ябълково поле в света" - казва Кумчев.

Освен символ на плодородието, ябълката е и символ на познанието, а в скулптурната си композиция Цвятко Сиромашки обяснява, че  включва и каскадно течаща вода, за да напомня за още един от символите на Пловдив  - Марица. Реката в проекта е широка около 1,50-1,60 метра и дълга около 10 м. За място на Фонтана с ябълката тандемът предлага улица „Константин Иречек“ зад Джумая Джамия:

"Това пространство се построява след освобождението от турско робство - там е направена първата арка и се отбелязва  празника на водата", коментира Сиромашки.

Около 2 тона месинг ще са необходими за скулптурата и те вече са обещани от Министерството на отбраната, обявиха авторите на проекта. А средствата – между 100 и 120 хиляди лева ще се наберат от дарения: "Разбира се, ако ни дадат зелена светлина". 

Проектът е входиран в Общината на 11 февруари. Кметът Здравко Димитров коментира: "Това не мога аз лично да кажа там ли му е мястото, хубав ли е паметникът. Ще има комисии, има си хора, които отговарят за това, след това има ОбС, трябва да се гласува и така нататък".

А заместникът кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов сподели личното си мнение: "Може да му се мисли друго място, защото има възможността да се пренатовари обстановката. Факт е обаче процедурата - ще мине през Експертен съвет за устройство на територията, които на-разумно ще отсъдят дали там му е мястото или не."  

На  място, различно от улицата с името на Коснтантин Иречек, Красимир Кумчев и Цвятко Сиромашки не виждат Фонтана на ябълката. Заради символите и начина, по който те свързват пространството с времето в Пловдив. 

Подробности може да чуете в репортажа в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив. За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и занапред..

публикувано на 01.07.24 в 16:35

Михаил Вешим: Смешното и сериозното вървят ръка за ръка

В последната неделя на юни, гост в първия час на предаването Клуб "Неделя" бе журналистът и писател Михаил Вешим. За хумора като такъв и има ли той почва у нас, както и дали  чувството за хумор напоследък намалява или се увеличава, той сподели: "Незнам кой прави изследвания през годините в тази посока дали чувството за хумор намалява или се..

публикувано на 01.07.24 в 15:38

Любомир Караджов празнува РД с фотоизложба "Провокативо"

С фотоизложбата „Провокативо“ преподавателят по медии и пиар проф. Любомир Караджов отбелязва своя 60-и рожден ден. Експозицията е подредена в Зеленото училище (учебна база на АМТИИ на гърба на Къща „Ламартин“) в Стария град. „ Всичките обекти са снимани с мобилен телефон, като образите са експонирани върху канаваца – платно..

публикувано на 01.07.24 в 12:01

Преге - предаване за света на книгите, 29.06. - 05.07.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 29.06.2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Албер Камю. Лято. Есета. 104 стр., ок. 3А, Фама+, 2024. Владислав Ванчура. Капризно лято. 114 стр., тв. к. ок. 5а, Колибри, 2024. Ю Несбьо. Нощната къща. 240 стр., ок. 4А, ЕМАС, 2024...

публикувано на 01.07.24 в 10:05

В Сопот започват Вазовите празници

Започват Вазовите празници в Сопот, организирани по традиция от общината, съвместно с къща музей „Иван Вазов“ и народното читалище, носещо името на Патриарха на българската литература. Тази година честваме 174 години от рождението на Вазов. От 1 до 9 юли 2024 г.  на ул. „Васил Левски“ /пред бившия кинокомплекс/ е експонирана изложбата..

публикувано на 01.07.24 в 07:33