Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди младежи без работа в Пловдив и областта

| обновено на 26.02.21 в 15:38

"По експертна оценка на агенцията по заетостта, засегнатите младежи, загубили работните си места заради ковидкризата, са около 26000. Това са 35% от всички потърсили услугите на агенцията" заяви преди Радио Пловдив началникът на отдел „Услуги по заетостта“ към Регионалната служба по заетостта-Пловдив Николай Димитров.

Младежите, които са се регистрирали като безработни от март до края на януари в бюрото по труда в Пловдив са 3052, каза Димитров. 

Той отбеляза, че е характерно за младежите  бързо да напускат регистрите за безработица. "Данните ни сочат, че за тях средното време за намиране на работа е около 10 месеца, на фона на 16 месеца за всички останали". 

Началникът на отдела смята, че това се дължи на по-голямата гъвкавост, която младежите притежават, но и това, че обезщетението за безработица при тях или напълно липсва или е в много малки размери. 

"От март 2020 до 31 януари на работа са постъпили на работа 1593 младежи, по заявени от тях работни места" отчита Николай Димитров.  

Стратегията, която агенцията по заетостта е предприела в национален мащаб е да насърчи и улесни начините, по които потенциалните работници комуникират с бъдещите работодатели. Мерките включват професионални консултации и събития, в които работодателите търсят работници, насърчаване за професионално развитие, както и улесняване на начините за осигуряване на стаж и дуално обучение. 

"Бюрото по труда ще работи да предотвратява трайната безработица като диверсифицира каналите си за подпомогане. Ние разполагаме с кадри в различни общности и в различни населени места, които ни помагат в идентифицирането на проблемните зони. Целим да информираме, че агенцията по заетостта не само събира статистика" подчертава Димитров. 

"Нивата на младежка безработица се очаква да спаднат с потушаването на кризата с пандемията". 

С постепенното разхлабване на мерките за справяне с коронакризата Димитров наблюдава засилена активност от страна на заведенията "те постоянно ни търсят за кадри, като се опитват и чрез нас да върнат служители, които са освободили по време на локдауните". 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50