Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът "Мост между поколенията" е разказ за селото

Найден Индерлийски е част от малкия екип на новия документален филм, посветен на умиращото българско село и хората от изчезващ вид "Мост между поколенията". Той е финансиран от Национален фонд "Култура".  В навечерието на 3 март излезе неговия видео-анонс, а днес в ефира на "Ден след ден" Найден разказа, че всичко е започнало от приказките, които баба му е разказвала.

"Искахме да съхраним всичко това и решихме да го запишем", обяснява той, като посочва, че във филма се включва и неговата братовчедка Йова. Двамата тръгват по селата в троянския балкан, за да разкажат и още истории.

Така в опустошените от липса на живот къщи откриват историите на още двама души и ги събират във филма. "Искаме той да е мост между тях и нашите деца", казва Найден. Той вярва, че е възможно съживяването на българското село, макар че не е лесно, защото то не обича мързеливите.

"За мен лично селото е свобода", казва творецът, като признава, че заедно с малката си дъщеря често ходи при своята баба, а сам със семейството си живее в Троян. 

Чуйте в звуковия файл цялото интервю.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" свири в Пловдив

Световноизвестният оркестър “ Йохан Щраус Виртуозен Оркестра ”, вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус- син, гостува на българската публика с поредица от изключителни концерти.  Тази година, освен в България, " Йохан Щраус Оркестра" ги очакват пълни зали в Гърция, Кипър, Япония и Китай.   Организаторите посвещават турнето на..

публикувано на 05.08.25 в 08:45

Великите европейци - Франсис Бейкън

Знаете ли къде се намира прочутият остров Бенсалем? Който каже „никъде”, е прав. Още по-прав е обаче онзи, който каже, че се намира в „Новата Атлантида”, книга на сър Франсис Бейкън. Според нея остров Бенсалем е зареян някъде из необятния Тихи океан, западно от перуанския бряг, а на него живее най-разумното и добродетелно човешко общество в сравнение с..

публикувано на 04.08.25 в 12:15

Костадин Петров с приза "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в родопското село Гела завърши с триумф за Костадин Петров , който спечели най-престижното отличие в тазгодишната надпревара – приза „Дафо Трендафилов“ . Тази награда се връчва за първи път в историята на събора. В силно оспорвана и емоционална битка на сцената, Петров надсвири достойния си..

публикувано на 03.08.25 в 14:50

Концерт на Любо Киров на Античния театър в Пловдив

Един от любимците на българската публика – певецът Любо Киров, ще има голям концерт на Античния театър в Пловдив тази вечер. Той е част от турнето му, с което отбелязва 25 години на сцената.  Мащабното събитие събира на едно място любимия артист на хиляди, емблематичните му песни и публиката, която през годините е превърнала музиката му в част..

обновено на 03.08.25 в 08:23

Велинград и група "Хоризонт" подкрепят българската музика

Велинград е част от кампанията "Изпей "Обичам те" на български" с група "Хоризонт" и приятели, съобщиха от общинската администрация.  Рок концертът в подкрепа на българската музика ще бъде тази вечер от 20:00 часа на пл. "Николай Гяуров"  в курортния град. Специално участие ще имат Христо Ламбрев от "Сигнал" и вокална група "Караоке" от Велинград...

публикувано на 03.08.25 в 08:22