Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Безопасни ли са ваксините срещу Ковид- 19

Безопасни ли са ваксините срещу Covid-19? Това е един от най-често срещаните въпроси при старта на имунизацията срещу коронавирус, не само в България, но и в целия Европейски съюз.

Отговорът е категоричен – ваксините срещу Covi-19 са безопасни. Тези, които се употребяват в голямото семейство са одобрени от Европейската агенция по лекарствата, а Европа вече разполага със стабилна система за гарантиране на дългосрочната им безопасност. Доктор Костадин Чифлигаров от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в най-голямата болница в България - Университетската „Свети Георги“ в Пловдив, където се лекуват най-тежките случаи, е категоричен, че ваксините са безопасни.

„Да, безопасни. Зад тези ваксини стоят фармацевтични гиганти. Никой от тях няма да сложи името си зад нещо, което не е безопасно за употреба. Това са все огромни фармацевтични гиганти, които за да си сложат името, са поне минимум сигурни за безопасността на продукта, който излиза на световния пазар“, заяви доктор Чифлигаров.

Неговият колега професор Чавдар Стефанов допълва, че все повече млади пациенти, са с тежки усложнения от Covid-19. Това показва, че тази болест не засяга само хората от третата възраст, които имат много придружаващи заболявания.

„Аз съм искрено учуден от нежеланието на българите да се ваксинират и от това недоверие, което изпитват към единствения начин да се профилактира тази болест. Аз отдавна го казва, че има две възможности пред нас – или да се разболеем, или да се ваксинираме. Тези, които си мислят, че ще им се размине, просто се лъжат. И ако искат да се разболеят, след което поне едно двайсет дена да стоят в напрежение какво ще се случи с тях, как ще се развие заболяването – дали ще стигнат до болница с нужда от кислород, дали ще стигнат до интензивно отделение или дали ще оживеят, те могат и да не се ваксинират. Но всички други според мен трябва да се ваксинират“, обясни професор Стефанов.

Безопасността и ефективността на разрешените ваксини срещу COVID-19 се наблюдават внимателно, както се прави за всички лекарства, чрез установената система на ЕС за наблюдение на лекарствата.

Професор Мариана Мурджева, която е имунология и ректор на Медицински университет-Пловдив заяви, че безопасността на ваксините е гарантирана.

Ефикасността се проучва в клиничните изпитвания. И тя е добре установена за трите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата. Тази ефикасност, доказана в клиничните проучвания, гарантира, че ваксината може да предпази от възникване на сериозна тежка симптомна инфекция. Другото нещо, което се гарантира при тези ваксини, това е тяхната безопасност“, обясни професор Мурджева.

Мненията на българите за ваксинирането не са еднозначни. Някои още вярват, че алтернативни методи могат да ги предпазят от инфекцията. Други обаче са привърженици на ваксинирането и изцяло се доверяват на медиците и учените. В тази група попадат и вече имунизирани хора, които казват, че са далеч по-спокойни след поставяне на първата доза.

От статистическа гледна точка нежеланите странични ефекти са редки или много редки. Професор Мурджева обясни, че тези нежелани реакции са много бързо преходни и преминават за ден-два при по-голяма част от хората.

Водещите медици са категорични, че ваксинирането срещу Covid-19 е път за връщане към нормалността. Важно е обаче хората да получават актуална информация само от авторитетни източници. Така те ще се предпазят от фалшиви новини, които касаят ваксините. А това е важно от гледна точка на тяхното здраве.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16