Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скопие не бърза, бяга панически от термина “обща история"

| обновено на 05.03.21 в 16:05
Проф. Ангел Димитров
Снимка: БГНЕС

"Никакви политически решения не могат да влияят върху работата на една експертна комисия, която по същност не трябва да има политически мотиви" заяви в интервю за Радио Пловдив професор д-р Ангел Димитров,  съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония, създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

Според проф. Димитров работата на съвместната комисия,зависи само от историческите стандарти, но уточнява с "говоря само за българската част, защото със северномакедонските колегите имаме сериозни различия в този смисъл". 

По повод препоръките на Европейския парламент - Димитров коментира, че "във време на кризи и напрежение прекомерните емоции не са добър съветник, а страховете са излишни. Не бива да надценяваме това, което се случва в Европейския парламент. Той дава сигнали, които са отдавна известни за нас". 

"Решенията на ЕП не са задължителни за България, това трябва да се знае." 

Професорът уточнява, че  Европейският парламент е съставен от партии, чиито представители понякога действат спрямо "конюнктурни интересни и нищо повече от това".


"Част от желанието на нашите колеги от Скопие е да не се бърза" - така описва процесът на работа в Съвместната комисия професорът. "Когато това желание се превръща в политически подход спрямо работата на една комисия, която е свързана с научния анализ, ние сме длъжни да правим всичко необходимо, за да постигаме резултатите, дори те да са малки". 

За да илюстрира забавянето, професорът споделя, че в дискусиите си Комисията се намира все още в X в., като за 12-те заседания изминали до момента "резултатът непременно трябваше да е различен".

"Преди време, когато говорихме за личности, които могат да бъдат чествани - стигнахме до едно общо решение - че цар Самуил е български владетел. Но в момента колегите от Северна Македония искат да избягат от това общо решение. Доста е неприятно да наблюдаваме такъв тип двойни стандарти, повлияни от политическите настроения". 

"Промени в учебниците по история в Северна Македония няма. Не очакваме от днес за утре да се променят нещата, но ако няма дори минимален опит - решенията, които смятаме, че са позитивни, да бъдат превърнати в обществено достояние, тогава вече ние сами разбираме, че всъщност се имитира дейност и не се работи в духа на договора за приятелство и добросъседство" подчертава Ангел Димитров 

"Работата бива спъвана от това, че колегите бягат панически от термина “обща история”. Те знаят перфектно, че в средновековието няма нито македонска държава, нито македонски език." 

"Те се опитват да отрекат дори, че е съществувала българска нация, за да могат да избегнат “общата ни история”." 

Според професор Димитров отклонението от термина "обща история" би означавало изменение на основата върху, която договорът за добросъседство се базира. "Действията на колегите означават, че те работят срещу този договор." 

"Нашите колеги просто изпълняват политическите сигнали давани от Скопие." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43