Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скопие не бърза, бяга панически от термина “обща история"

| обновено на 05.03.21 в 16:05
Проф. Ангел Димитров
Снимка: БГНЕС

"Никакви политически решения не могат да влияят върху работата на една експертна комисия, която по същност не трябва да има политически мотиви" заяви в интервю за Радио Пловдив професор д-р Ангел Димитров,  съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония, създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.

Според проф. Димитров работата на съвместната комисия,зависи само от историческите стандарти, но уточнява с "говоря само за българската част, защото със северномакедонските колегите имаме сериозни различия в този смисъл". 

По повод препоръките на Европейския парламент - Димитров коментира, че "във време на кризи и напрежение прекомерните емоции не са добър съветник, а страховете са излишни. Не бива да надценяваме това, което се случва в Европейския парламент. Той дава сигнали, които са отдавна известни за нас". 

"Решенията на ЕП не са задължителни за България, това трябва да се знае." 

Професорът уточнява, че  Европейският парламент е съставен от партии, чиито представители понякога действат спрямо "конюнктурни интересни и нищо повече от това".


"Част от желанието на нашите колеги от Скопие е да не се бърза" - така описва процесът на работа в Съвместната комисия професорът. "Когато това желание се превръща в политически подход спрямо работата на една комисия, която е свързана с научния анализ, ние сме длъжни да правим всичко необходимо, за да постигаме резултатите, дори те да са малки". 

За да илюстрира забавянето, професорът споделя, че в дискусиите си Комисията се намира все още в X в., като за 12-те заседания изминали до момента "резултатът непременно трябваше да е различен".

"Преди време, когато говорихме за личности, които могат да бъдат чествани - стигнахме до едно общо решение - че цар Самуил е български владетел. Но в момента колегите от Северна Македония искат да избягат от това общо решение. Доста е неприятно да наблюдаваме такъв тип двойни стандарти, повлияни от политическите настроения". 

"Промени в учебниците по история в Северна Македония няма. Не очакваме от днес за утре да се променят нещата, но ако няма дори минимален опит - решенията, които смятаме, че са позитивни, да бъдат превърнати в обществено достояние, тогава вече ние сами разбираме, че всъщност се имитира дейност и не се работи в духа на договора за приятелство и добросъседство" подчертава Ангел Димитров 

"Работата бива спъвана от това, че колегите бягат панически от термина “обща история”. Те знаят перфектно, че в средновековието няма нито македонска държава, нито македонски език." 

"Те се опитват да отрекат дори, че е съществувала българска нация, за да могат да избегнат “общата ни история”." 

Според професор Димитров отклонението от термина "обща история" би означавало изменение на основата върху, която договорът за добросъседство се базира. "Действията на колегите означават, че те работят срещу този договор." 

"Нашите колеги просто изпълняват политическите сигнали давани от Скопие." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Язовир

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален. Така  управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица  Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия  заради ограничените обеми на язовирите в страната. От..

публикувано на 05.11.24 в 18:02

Сглобяването на мнозинства в НС става все по-трудно

Все повече се трупат основания  за преразглеждане на избора (касиране на вота). Това каза в предаването "Ден след ден" политологът доц. Даниел Смилов . Той припомни, че технически Конституционният съд (КС) могат да сезират или 1/5 от депутатите, или президентът или правителството, както и върховните съдилища. "Най-вероятно депутати около..

публикувано на 05.11.24 в 15:55

Бяхме меки с ПП-ДБ в името на стабилно редовно правителство

Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки  техните позиции.  Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години.  Това заяви пред Радио Пловдив  депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град.  Можеш..

публикувано на 05.11.24 в 10:17
Теодор Славев

Липсва нагласа за сформиране на мнозинство в Народното събрание

Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..

публикувано на 05.11.24 в 09:33
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20