Страните от ЕС имат срок до 30-ти април да изпратят на ЕК националния си план за възстановяване от Ковид – пандемията. През февруари България представи втори преработен вариант на плана, който е на стойност над 14 милиарда лева и залага ръст на БВП до 25-та година от 21,7 процента и намаляване на безработицата до 3,5 на сто.
Един от стълбовете в Плана са инвестициите в иновации, образование и икономическо развитие. За него са предвидени близо 26 на сто от бюджета му като очакванията са икономиката ни от работеща на ишлеме да се базира на знанието и иновациите. За да стане индустрията ни интелигентна, се предвижда публична подкрепа за развитие на индустриалните паркове и подобряване на инфраструктурната им свързаност като за целта ще се създаде фонд от 490 милиона лева.
Тракия икономическа зона, създадена край Пловдив, е сред добрите примери за публично – частно партньорство в Източна Европа с привлечените през последните 20 години 3 млд евро инвестиции, 180 компании и хиляди работни места. В момента се работи по проект Консорциум Въглеродно неутрални индустриални паркове, като целта е развиване на зелено производство и постигане на целите на ЕК за намаляване на въглеродните емисии до 2030 година, а до края на 22-ра година фирмите в индустриалната зона ще ползват зелена енергия, каза изпълнителният й директор Пламен Панчев:
За развитието на Тракия икономическа зона допринася и Красимир Петков, бизнесмен, който 30 години се занимава с роботика в САЩ и България, и в момента в неговия завод в Пловдив се асемблират първите в страната електрически камиончета. Петков е категоричен, че България трябва да инвестира в модерни производства и в знанието за тях.
И икономическият анализатор Петър Ганев смята, че икономическите центрове трябва да бъдат моторите на индустриалното развитие в страната като едновременно с това се преодоляват дисбалансите между отделните райони и като цяло между Север и Юг. Според него страната ни трябва да преосмисли привличането на повече средства от Плана за възстановяване през тази и следващата година, когато щетите от ковид – пандемията ще бъдат най- големи.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..