Кога ще утихне Ковид 19, какви са последните препоръки за ваксиниране и какво трябва да знаем преди имунизацията - коментар на акад. Богдан Петрунов имунолог, алерголог и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Акад. Петрунов подчертава, че според него, трябва да се ваксинират всички, които нямат сериозни здравословни проблеми. А какви точно заболявания изискват консултация, която да реши дали ваксинацията е уместна, всеки може до получи от личния си лекар. Джипитата в България са получили от преди един месец от Експертен съвет за всяка от ваксините конкретно упътване за всеки тип заболявания. Като тук се включват и отминали алергични прояви.
Информацията за проблеми в Австрия с ваксината на АстраЗенека с един смъртен случай, според него е рано да се приеме като произтичаща от самата ваксина, защото ще няма необходимите изследвания. За самата ваксина, за която доскоро се твърдеше, че не е препоръчителна за хора над 65 години, а сега се твърди обратното, академикът заяви, че сега има достатъчно натрупана информация от практическото и приложение.
Тези, които имат натрупани антитела и са преболедували от вируса, могат да разчитат на защита до 4 -5 месеца и след това трябва да се ваксинират.
Акад. Петрунов определи данните за починали от коронавируса у нас като тревожни и затова е наложителна ускорена ваксинация. Сега сме в т.н. трета вълна, която ще затихне през лятото, есента отново ще се възстанови, но с все по-намаляващи темпове.
Акад.Петрунов прогнозира затихване в световен мащаб на вируса през 2022 година, тогава ще се постигне т.н. клективан имунитет.
Цялото интервю с акад. Богдан Петрунов е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..