Темата за мигрантите "изчезна", но само медийно, натискът продължава. Каква позиция се очертава за България. Коментарът е на геополитическия анализатор проф. Владимир Чуков.
Темата за Ковид 19 се оказа номер едно и това е резултат от европейския манталитет на застаряваща нация, а това се отнася в този случай включително и за американците, каза проф. Чуков, защото мигрантите не "изчезнаха", а стотици, хиляди, дори милиони хора продължават да търсят по-добра икономическа среда. И се оказва, че интересът към България нараства.
Според статистика от президентството, броят на тези, които искат български паспорти, силно се е покачил.
В същото време, държави като Германия, Холандия и Дания, страни, в които доскоро всеки можеше да немери убежище, започнаха рестрикции, и буквално да гонят бежанците / мигрантите. И така, България започва да се превръща в крайна дестинация за тях, макар че нашият жизнен стандарт е с 50 % по-нисък от този в тези европейските страни.
Проф.Чуков цитира данни от анкета от преди три месеца, направена с вече живеещи в Европа мигранти, според която, за изненада и на самия него, се оказва, че България е на 11-то място. Според анализатора, това се дължи на факта, че у нас, за разлика от високостандартните държави, няма атентати, и това е решаващо за такова предпочитание.
Самата ситуация за европейското отношение към мигрантите, изисква Европа да отстоява своите позиции, защото този процес няма да спре. България се очертава като все по-атрактивна и привлекателна дестинация за живеене и превръщането и в крайно място за мигрантите, а това, тъй като не знаем кой влиза в страната ни, изисква дълга проверка и доказване на лоялност към държавата и обществото ни.
Цялото интервю с проф. Владимир Чуков е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..