Европейският съюз определи финансирането на проекти в условия на пандемия за периода 2021 – 2027 година. Като средства за България се предвиждат 16,9 млрд. евро. Проектите, с които се усвояват средствата по различните Оперативни Програми трябва да гарантират изпълнение на основните цели на ЕС и националните приоритети на България. Например, за подцел 5 там е е записано - Европа по-близо до гражданите чрез насърчаване на устойчиво и интегрирано развитие на градските, селските и крайбрежните райони и местните инициативи.
Велизар Петров, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни преприятия в Пловдив разказва за пловдивския проект STOB regions - Приемственост и трансфер на бизнес в регионите по програма Интеррег Европа. 1 874 169 евро е рамката на финансирато за проекта. Велизар Петров отбеляза, че проблемите с Ковид - 19 налагат те да се развиват вече година в новата среда. Голяма част от дейностите са в електронна среда, както и онлайн се провеждат срещите с партьорите.
Ковид - 19 изисква и финансов ресурс и в този смисъл държавата предприе мерки да пренасочи голяма част от средства към мерки, които подпомагат дейности свързани с Ковид. Тези пари бяха взети от проекти като пловдивския, за да бъдат насочени към дейности, които да подпомогнат актулните проблеми с кризата. През първите три години средства за проекта са идвали от програма Интеррег, а днес дейностите са финансират от други източници, или със собствени средства на Агенцията.
В Пловдив ще бъде изграден регионален хъб за агро-хранителни системи. Заместник - ректорът на Аграрния университет проф. Владислав Попов съобщи, че този хъб ще обедини няколко живи лаборатории, не само от агросектора, но и многото предприятия от хранително - вкусовата индустрия. Това изтъкнахме и пред Европейския съюз, като новия проект "Плантхелт" ще се прави до 2027 година. Той е пряко насочен към системно изследване на растителното здраве. Предстои в Пловдив да се изгради централна лаборатория „Плантхелт“ с помощ на новата оперативна програма „Наука и иновации“ за 17 млн. лева.
Към хранително-вкусовата индустрия през погледа на науката по време на пандемия от Ковид-19, със заместник-ректора на Университета по хранителни технологии в Пловдив доц. Галин Иванов. Той съобщи, че работят по нов проект по програма Интеррег Европа , насочен за подобряване на регионалните политики в областта на иновациите в хранителната наука. УХТ е партньор с университети от Нидерланидия, Румъния, Италия и Великобритания. Проблематиката на проекта е за еколгосъобразността на производството, защото европейското население държи много на качеството на храните, и се интересува от начина на производство.
Предстоят новите проекти на бизнес, общини и университети, защото възстановяването от пандемията се предвижда да е няколко години.
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..