Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години "Рожен" е в световното астрономическо семейство

"40 години в контекста на вселената не е особено много време, това е едно много, много малко парченце" заяви в интервю за Радио Пловдив доц. Никола Петров, директор на НАО "Рожен", по повод предстоящата годишнина от откриването на обсерваторията.

Историческата справка показва, че звездната наука е едно от първите неща, които младата България е предприела след Освобождението. "Астрономията в България има доста дълбока история, първата обсерватория се построява с откриването на Софийския университет - 1885г. Тогава на практика започват първите астрономически наблюдения в страната" - споделя доц. Петров

"Стремежът на българската наука довежда до направата на обсерваторията в Белоградчик, като първите снимките от националната обсерватория в Рожен са от 1978 г., но официалната дата на откриване е 13.03.1981г.

В началото на своята история, доцентът споделя, че обсерваторията е била на върха на технологията и ,че "Обсерваторията се изгради, като един много сериозен астрономически комплекс, значим за цяла Източна европа". 

"Целият астрономически свят е едно голямо семейство. Това е тенденция, която се поддържа в последните години. Това се дължи на факта, че незвисимо колко силна икономически е една страна, астрономията е общочовешки акт, тя разчита на дейността на всички."

"Астрономите по света са свързани." 

Относно посоката на развитие в бъдещето на обсерваторията, доц. Никола Петров, отбелязва, че макар трудностите във финансирането "в последните две-три години имаме доста сериозно виждане за промяна в добра посока на нещата свързани с обсерваторията в Рожен". 

Като постижения доцентът изтъква "с телескопите от обсерваторията ние успяхме да наблюдаваме едни миниатюрни студени звезди, с много ниска температура, които са от напълно нов тип. Те за пръв път са наблюдавани в рамките на последните две десетилетия, като ние сме част от това наблюдение". 

"Планетите с тяхното гравитационно поле, съумяват да захващат астероиди или комети, които се наричат "троянци". Например на планетата Марс са открити над десет такива спътника. Това е едно от нещата, които сме наблюдавали от обсерваторията." 

Доцентът, който е специалист по "слънцето и слънчевата система" отбеляза като любопитен факт, че един от най-известните проекти "Паркър", който направи свои наблюдения преминавайки близо до слънцето. Едно от най-големите му открития е отговора на въпроса - кое е най-близкото разстояние на което неутралния прах може да се доближи до слънцето преди да се изпари. Това е съоръжение за над 1 млрд. долара, същевременно ние в обсерваторията правим наблюдения върху точно този феномен от 1998 г, като сме намерили сходни резултати." 


Макар трудностите, които обсерваторията е срещнала до момента доцентът остава оптимистично настроен. "Самият факт, че обсерваторията беше пред затваряне отблъсква младите хора за работа при нас, въпреки че в последните години тенденцията започва да се обръща и да има все повече желаещи. Виждам положителна настройка".

В отговор на въпроса дали си има любимо звездно събитие доцент Никола Петров не се замисли изобщо.
"Човек веднъж види ли слънчево затъмнение  с очите си - това остава за цял живот. Например - това затъмнение, което мина декември месец, е специално в този смисъл, че в последните 100 години не е имало пълно слънчево затъмнение, което да е съпътствано с мощно изригване в слънчевата корона."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Руси Чернев в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..

обновено на 02.05.25 в 17:03

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..

публикувано на 02.05.25 в 17:00

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.   За ползите от домакинство на такъв форум..

обновено на 02.05.25 в 16:29
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56