Нова постоянна експозиция подготвя Регионалният исторически музей в Пловдив. Тя е посветена на един изключително интересен период, който изживява градът от Освобождението до втората половина на XX-ти век и се нарича „Пловдив по пътя към модерния свят“. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на музея Стефан Шивачев.
От един ориенталски град по време на Освобождението, за 50-60-70 години Пловдив се превръща в един характерен за Европа град с водоснабдяване, градоустройствен план и нова архитектура, преживявал индустриалните и технически революции в страната.
Очаква се изложбата да бъде готова за няколко месеца и да провокира интереса на пловдивчани, любителите на историята и гостите на града. Тя ще е насочена и към децата, за да могат да видят и научат повече за новостите за предишните поколения – радио, телевизия, телефони.
От музея подготвят и честването на 200 годишнината от рождението на Георги Стойков Раковски , което ще се проведе след по-малко от месец с поклонение и изложба на открито.
Повече за двете изложби, отражението на пандемичните ограничения върху дейността на музея и дигитализацията на експонати от архивния фонд можете да чуете в звуковия файл.
Има неколцина композитори, чиито имена Космосът може да произнася като свои собствени и сред тях със сигурност е името Жан Мишел Жар. Ето как през 1976 година започна едно от най-големите пътувания в необятния свят на електронните звуци, което, слава Богу, продължава и до днес. Държа непременно да подчертая обаче - това е пътуването в света на..
Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева.
Днес в пловдивската галерия "Ромфея" се открива годишна изложба на ученици от НХГ "Цанко Лавренов". В експозицията са представени творби на гимназисти от всички седем специалности на училището - живопис, графика, стенопис, рекламна графика, пространствен дизайн, скулптура и иконопис. Събитието се реализира по покана на собствениците на..
Изкуството на един от най-големите майстори на модерната фигурална живопис Атанас Яранов оживява в галерия Люнион. Тази вечер в пространството се открива изложба, посветена на 85-та годишнина от рождението на художника. Атанас Яранов си отиде от този свят едва 48-годишен през 1988 г., но остави значимо художествено наследство. Живописните..
Документален филм за героите от Десети пехотен Родопски полк ще бъде представен в пловдивския Военен клуб. Събитието е част от тържествата, посветени на 140-годишнината от създаването на полка. "Ще отбележим и 112-ата годишнина от превземането на Одринската крепост през 1913 г.", отбеляза организаторът на проявата адвокат Георги Кременаров...