Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има търговски и геополитически елемент в дебата за ваксините

Изначално проблемът с ваксините е в капацитета на производството им, в много държави ваксиналната кампания все развива по- бавно, отколкото у нас дори, коменира в предаването "Точно днес" Петър Галев, оперативен директор на професионалната дигитална платформа за комуникация в медицината и здравеопазването CredoWeb.

Според него с напредването на процеса все повече хора ще искат да си поставят ваксина. Що се отнася до нарушеното доверие към препарата на "АстраЗенека" той отбеляза, че смъртните случаи, случили се в периода около ваксинацията, не са доказани като причинно - следствена връзка с нея. Сигурните случаи са, когато тежки реакции настъпят минути след поставянето. 

"Това, което наблюдаваме има компоненти на търговска война, на геополитическа война, защото светът за съжаление не успя да постигне единство по нито една тема, която стои пред човечеството - нито по замърсяването на околната среда, нито позатоплянето на климата, нито поздравните кризи. Силен е корпоротивният, а не научният глас", каза Петър Галев. По думите му сериозните учени по тази причина се въздържат от препоръки и оценки, защото познават "тясното гърло" на одобрение на препаратите.

По думите му здравият разум на хората ще надделее и ще приеме, че няма по- сигурен начин за предпазване, защото благодарение на васксините, хигиената и антибиотиците човечеството съществува в този си вид. 

Петър Галев прогнозира, че общественият имунитет в България и пъ.ното връщане към нормалния ни живот ще е през пролетта на следващата година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Николай Няголов в „Добро утро, ден!“

Известният у нас и в чужбина художник Николай Няголов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Роден е в Ловеч. Завършил е Националната гимназия за приложни изкуства в Троян, специалност „Керамика“. Висшето си образование завършва във Великотърновския университет, със специалност „Графика“. Животът обаче го отвежда в Пловдив,..

обновено на 07.06.24 в 19:18

Инвестициите в книги води до икономически просперитет

„ Книгите пътуват и отиват при хората, за да могат хората да си спомнят за книгите и да ги четат. Защото когато четат повече, могат да взимат информирани решения, не се поддават на манипулации, развиват критично мислене и въобще така се грижим за икономическия просперитет. Защото инвестициите в книги, образование и четене имат обективна..

публикувано на 07.06.24 в 17:14

Кампанията в мрежата съвсем заглуши социалния диалог

Две по - значими тенденции в предизбаната кампания за изборите н 9 юни открои Никола Тулечки от Обединението за честни избри /ОЧИ/.  Едната е негативната, в която лидерите говорят защо НЕ трябва да се избере противниковия политик, а другата е към разколебаване на активността за гласуване. Второто е доста по - притеснително, смята Тулечки, според когото..

публикувано на 07.06.24 в 10:37
Доц. Николай Каканаков, заместник-директор на филиала и доц. Митко Шопов, декан на факултета по Електроника и автоматика (от дясната страна)

Петима кандидат-студенти за място в компютърни системи

Има завишен интерес към специалностите на филиала в Пловдив, на Технически университет - София. Това съобщиха от ръководството на вуз-а, по повод на старта на кандидат-студентската кампания.  През тази година ще бъдат приети 400 бакалаври редовно и 100 задочно обучение, магистрите ще са 150, само в редовна форма. Студенти ще се приемат в общо..

публикувано на 06.06.24 в 11:31

Ако изборите 2 в 1 са честни, ще има много изненади

„ Почти сигурно е, че има много скрит вот. Социологията в момента не може да ви даде картина, защото има много хора, които не желаят да споделят за кого ще гласуват, тъй като усещат, че държавата ни се намира в строга цензура. Хората не искат да си споделят политическите позиции, най-малко пък за кого ще гласуват. Аз съм сигурна, че ако..

публикувано на 06.06.24 в 10:35