Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната промяна усилва страха по време на пандемията

Всяка една промяна, над която човек не може да осъществи контрол повишава тревожността. Страхът не е само за нашето здравословно състояние и за нашите близки. Тук се намесва един фактор, който все по-осезаемо се  наблюдава, а именно – страхът от социалната промяна. Така психотерапевтът Елена Атанасова от КОЦ-Пловдив коментира промените в живота ни, настъпили след появата на COVID-19.

 „Тук говорим за едни икономически компоненти. Това е един период, който продължава една година. Хората започват да се тревожат за това как ще могат да продължат напред, как ще си плащат сметките, липсва усещането за стабилност и сигурност, което при всички положения повишава тревожността“, каза Елена Атанасова.

Жертви на страха са и хората с хронични заболявания

Всяка една промяна като увеличаване броя на заболелите или на смъртните случаи повишава тревожността. Неяснотите около Националната кампанията за ваксинация, липсата на ваксини също са фактори, водещи до психологически последици за уязвимите групи.

Изостряне на стреса има и при хората с онкологични заболявания, допълва Елена Атанасова.

„Хората не трябва да пренебрегват в никакъв случай профилактиката. Ако не обръщаме внимание на здравословното си състояние заради страха това след себе си може да доведе до усложняване на определени състояния“, допълва специалистът.

Пандемия е един трдуден педиот, в който сигурността и стабилността ни се срутват. Ако преди години психолозите са наблюдавали една консолидация на взаимоотношенията между хората в момента се отчитат много случаи на единично спасяване и оцеляване. Освен в обществото този процес се наблюдава и в семействата.

За последната една година се отчита увеличаване на разделите в семействата, случаите на домашно насилие и влошаване на взаимоотношенията между хората.

„Самата пандемия отключва постравматичен стрес, който е доста продължителен и от там нататък може да се наблюдават едни по-влошени взаимоотношения, не само по отношение на домашно насилие, но и свързани с раздели на двойките и влошаване на отношенията“,  допълни още Елена Атанасова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33

Китай може и да спре вноса от САЩ без въобще да пострада

Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..

публикувано на 09.04.25 в 13:14

Умерен е оптимизмът за мерките срещу войната по пътищата

Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..

публикувано на 09.04.25 в 12:18

Още от следващата година може да се промени приемът в МГ

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас, които..

публикувано на 09.04.25 в 11:41