Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за поета Борис Роканов

| обновено на 18.03.21 в 11:33
2
Снимка: Соня Станкова

Напусна ни поетът Борис Роканов. В последните 30 години той даде на Пловдив повече пъстрота и дързост в арт пространството. Освен в литературата Роканов смело навлизаше и в дебрите на други изкуства – все още се коментират неговите проекти „Роканов и Ангелушев“, „Борис Роканов в пловдивската лудница“, "Стих и четка" и редица изяви на този автор в сферата на изобразителното и на модерното изкуство.

По негова идея през 90-те той и няколко журналисти правят „Фани Хил – свръхроман“, който е механична компилация от няколко класически произведения, като е търсена смислова връзка между фрагментите и запазването на някакъв сюжет.

В началото на 90-те той и поетът Ани Илков печатат стихотворенията си на обикновена амбалажна хартия, като я късат и раздават с автограф на почитатели.

Като един истински артист той беше почитан и отричан едновременно. Наричаха го Поета-скитник, Пъстрата птица Роканов, поетически пройдоха, постекспресиониста Роканов, барда-вагабонт...

А самият той беше лишен от всякаква скромност, като позакателно за това е заглавието на една от стихосбирките му: „Великолепни стихотворения от Борис Роканов”.

Откъс от стихотворението на Борис Роканов

Великолепно стихотворение за достъпните възможности на мойта възраст, или цялата истина за моя страх от празниците

...

Почти заспал, почти сънуващ,

аз не зная вярната посока,

ето слънцето, ето и луната,

има празник – няма празник,

днес ще съм любезен, утре – по-такъв.

Само аз и дамите с метлите

мерим улиците и празнуваме –

аз със мисълта да купя лук и чесън,

те пък – празника да изметат.

Сериалите са ми съседи вече,

сапунени герои продават сирене в магазина

и по улиците сричат свойте монолози.

Пак за Коледа изпекох цяла пуйка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Концерт на Б.Т.Р. за създаването на фондация „Дамасцена“

Рок настроение и високи температури в последния слънчев септемврийски ден, когато любимата банда Б.Т.Р. закри сезона в етнографски комплекс „Дамасцена“. Със зрелищен концерт момчетата от Б.Т.Р отново се раздадоха за публиката и пожелаха успешно развитие на новоучредената едноименната фондация. На 28.09.2024 г. на сцената в комплекс..

публикувано на 01.10.24 в 13:53

С голям концерт Пловдивската опера открива сезона

Държавна опера –Пловдив открива симфоничния сезон с голям концерт в Дома на културата "Борис Христов". Диригент е Григор Паликаров, а солисти са Мичо Димитров и Виктор Тренев. Програмата включва - Панчо Владигеров - Песен из „Българска сюита“ оп. 21, Георги Златев - Черкин – „Севдана“, Пабло Де Сарасате – „Цигански напеви“, Камий..

обновено на 01.10.24 в 10:19

Отбелязваме Международния ден на музиката и поезията

Днес отбелязваме Международния ден на музиката и поезията 1 октомври. Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за..

публикувано на 01.10.24 в 06:31

Поетът Владислав Христов с награда от конкурса „Морето“

Пловдивският поет Владислав Христов спечели първа награда от националния конкурс „Морето“, който се провежда за девети път в Ахтопол. Награждаването се състоя в неделния ден, на 29-и септември, в артистичното пространството на Galera ah gallery. Събитието е организирано от сдружение „Лумен”. Втора награда за поезия спечели Нинко..

обновено на 30.09.24 в 17:11

Преге - предаване за света на книгите, 28.09. -04.10.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 28. 09. 2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 28 септември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Итало Калвино. Няка спи под камък. Размисли за литературата и обществото. Есета. 480 стр., ок. 6А, Колибри, 2024г...

публикувано на 30.09.24 в 12:13