Дуалната форма на обучение на учениците от професионалните гимназии се оказа удачна и в условията на коронавирусната пандемия. След като от 15 март учениците отново преминаха на онлайн обучение, практиката във фирмите им се запази, което съхрани пълноценно и процеса в усвояването на професия.
В Пловдив има 24 дуални паралелки в 6 професионални гимназии. Първото учебно заведение, което приложи дуалната форма на обучение, е Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“.
Директорът Константин Костадинов сподели, че онлайн обучението е съвместимо с дуалната форма на обучение, която дава възможност на учениците на практическо усвояване на професията. Гимназията тази година е с 11 дуални паралелки с ученици от горните класове. Директорът Костадинов изтъкна, че фирмите в техния бранш имат нужда най-вече от специалисти в производството на мебели.
Ученици от дуалните паралелки в гимназията споделиха своите оценки за тази форма на обучение.
Петър Хамбарлийски е от 11 клас, практикува във фирма за производство на мебели и счита, че тази форма на обучение е най-прекият път към професията.
Тиана Найденова е от 10 клас, специалност интериорен дизайн. Тя счита, че практиката в дуалната форма ги учи на труд и им дава представа за целия процес на създаването на един продукт.
Коронавирусната пандемия промени и процеса на обучение в извънкласните форми на учениците. Занаятчийско училище трябваше да отвори врати в 20 работилници в Стария град в началото на месеца, но пандемичните мерки отложиха старта му за края на март. 20 майстори ще обучават 100 деца от 5-и до 12-и клас на занаяти като рисуване върху стъкло, керамика, гайтанджийство, иконопис и др.
Процесът на обучение е съобразен с извънредните пандемични мерки – заяви Албена Халачева, сътрудник в Регионалната занаятчийска камара. Занаятчийските работилници ще отворят врати в края на март, ако разбира се, мерките около пандемията позволят това.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..