Заведенията отвориха с нетърпение още в деня на Баба Марта, но ще посрещнат първите пролетни дни със затворени за клиентите врати.
Два дни преди новия частичен локдаун темата за поредното спиране на работата им коментира председателят на пловдивското Сдружението на ресторантьорите "Тракия" и зам. председател на Българската хотелиерско-ресторантьорска асоциация (БХРА) Еньо Енев. В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив той отбеляза, че притесненията още при отваряннето в началото на месеца са се оказали основателни с повторното затваряне на по-голямата част от бранша.
Хотелите се превръщат в луксозни общежития, тъй като няма кой да отиде там само за нощувка, без да може да се храни в ресторантите, коментира Енев. Според него доставянето на храна до хотелските стаи носи много по-голям риск, отколкото ако се консумира в ресторантите при стриктното спазване на противоепедимичните мерки.
В стаите няма условия за хранене - храната се качва се по легла, шкафчета, носи се в пластмасова посуда и хигиената на хранене е много по-ниска, отколкото в ресторанта, каза Енев. Той съобщи, че от националната асоциация са подготвили писмо до министерствата на икономиката и туризма и премиера Бойко Борисов, в което настояват да бъдат затворени и хотелите, а държавата да обезщети работещите в бранша. Организацията настоява и за държавна гаранция, за отпускането на банкови кредити за подготовката на летния сезон.
Мерките за подпомагане са добри, но само ако се изплащат навреме, месец за месец, а не както колегите чакат с месеци да си вземат парите, допълни председателят на двете браншови организации. Вече не знаем дали да плачем или да се смеем. Надяваме се този път затварянето да бъде само 10 дни, но едва ли. Изморени сме от цялата тази одисея, която продължава повече от година, каза още Еньо Енев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..