Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъдем оптимисти - пандемията ще има край

"Предстои да оповестим изследване за разпространението на тревожните разстройства по време на пандемията от март миналата година досега в България", каза по Радио Пловдив доц. Христо Хинков, който е директор на Националния център по обществено здраве  и анализи. Индикаторите, по които се прави това изследване, са обявените случаи на домашно насилие, опити за самоубийства, както и  употреба на психотропни средства. 

"Нямаме възможност да изследваме това състояние чрез анкети, затова избираме този метод", обясни доц. Хинков

"Очаквам, че тази епидемия ще се обезсили, ще си отиде и хората ще си върнат стария начин на живот. Единственото, което мога да им препоръчам, е да бъдат оптимисти, да вярват, че това нещо ще има край. Защото влизането в невротичността, в тревожността е, когато не виждаш перспектива. Когато виждаш как всичко се затваря около теб и едва ли не оставаш завинаги в това затворено пространство, добави доц. Хинков.

Той апелира към журналистите да не употребяват определението "новата нормалност". "Това е абсолютно тревожно, погрешно послание към хората. Няма нова нормалност. Има една нормалност и тя е тази, която ние познаваме. Ние ще се върнем към нея аз съм дълбоко убеден".

Христо Хинков смята също така, че за тревожността помага и прекаленото фиксиране върху броя на заразените и на починалите. "Трябва да се забрани съобщаването на цели числа. Трябва да се съобщават съотношения, защото тогава човек добива представа за реалните размери на това бедствие".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28