В навечерието на Сирни заговезни Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян проведе онлайн урок по родолюбие за учениците и техните родители от българското училище в Базел, Швейцария. Музейните експерти разказаха и представиха елементи от експозицията на музея, олицетворяващи някои от най-устойчивите и характерни за обредността в Средните Родопи културни традиции, като закичването с мартеници, обичаите по Великден, Гергьовден, Предой, Коледа, Сурвак.
За електронното представяне на българските традиции на пролетните празници и обредите в Средните Родопи, за виртуалните ателиета за мартеници и виртуалната класна стая „На училище в музея“ разказва Валентина Василева, директор на смолянския музей.
Как дойде тази идея – за уроците по родолюбие – за българските деца в чужбина?
"Наша покана за реализация на идеите ни е попаднала на диреторката на едно училище в Манхатън. Тя се обади с предложение за виртуална работилница за мартеници, за да покажем на децата как да си направят сами Родопска мартеница, която е специфична." - разказва директорката на смолянския музей.
След това този интерес се разпростира и сред училищата в Базел и Кьолн, желание са проявили също от Вашингтон и Хайделберг.
Учениците там виждат виртуалната работилница с нейните участници във виртуални стаи, облечени с автентични родопски носии.
По думите на Валентина Василева: "Много са затъжени българите в чужбина за всичко българско и родно!"
Обяснихме на децата символиката на цветовете – бял и червен, за поверията около мартениците и защо през вековете те са почитани като свещения амулет на българите. Започнахме и заедно направихме мартеници – специфичните родопски.
Показахме, как българските традиции са живи и на хиляди километри от родината, разказва В. Василева.
Училищата в чужбина искат техните деца да знаят българските обичаи. След един съвместен урок по родолюбие, малките реагираха топло, прочувствено и много емоционално.
Подготвяме и новата музейна програма в музея в Смолян – надяваме се той да стане сцена за изява на всички видове изкуства. Да връщаме в музея публика, макар и вече запозната с неговите богатства.
Силата е там – в корените! Който знае корените си – може да върви напред!
„Да сте живи и здрави, да остареете и да побелеете!“ – това старо родопско мото стана близко за всички, докоснали се до богатствата на родните традиции - каза Валентина Василева.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..