Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С библиотерапия срещу стреса от COVID-19 в Пещера

Богдана Сиракова приема поздравления за 120 години от създаването на Библиотеката при НЧ"Развитие- 1873", Пещера
Снимка: личен архив

В условията на COVID-19 библиотеката към Читалище „Развитие-1973“ в Пещера все повече прилага специална терапия с книги, за  да помага на своите читатели да се справят с тревожността. Библиотерапията датира от древни времена, още от първите храмови библиотеки в древен Египет.

„По време на управлението на фараона Рамзес Втори хранилищата на писанията, според преданията, са се наричали „аптека за душата“ или „лечебница на душата“, разказва ръководителката на библиотеката Богдана Сиракова.

По думите й, чрез техниките на библиотерапията може да се въздейства върху читателската култура, определени елементи върху личността на читателя, както и да се оказва емоционална подкрепа на хора в криза.

В момент, като днешния, в читалищната библиотека изготвят рецептурници с художествена литература, в това число и детска. Ето какво се съдържа в рецептурника при страх от създаване на социални контакти:

„Грозното пате“ на Андерсен, на Кен Киси „Полет над кукувиче гнездо“, „На изток от рая“ на Джон Стайнбек, на Екзюпери „Малкият принц“, на Виктор Юго „Парижката Света Богородица“, на Ерих Мария Ремарк „Сенки в рая“, на Павел Вежинов „Нощем с белите коне“, на Рей Бредбъри „Вино от глухарчета“, на Алекс Беляев „Владетелят на света“ и др.

В друг рецептурник за подкрепа на близък болен Богдана Сиракова цитира още заглавия, сред които: на Мария Лалева „Живот в скалите“, на Даниел Стийл „Хубави неща“, на Скот Фицджералд „Нежна е нощта“, „Шантарам“ на  Грегъри Робъртс, „Тетрадката“ и „С дъх на канела“ на Никълъс Паркс, на Елизабет Гилбърт „Яж, моли се и обичай“, „Братята с лъвски сърца“ на Астрид Линдгренд, „По жицата“ на Йордан Йовков. 

В 10-дневката на нови ограничения от днес на хората „определено с книга в ръка ще им бъде по-приятно“ – допълва Сиракова, според която библиотерапията сега е по-необходима отвсякога не само у нас, а и в целия свят.

Цялото интервю с Богдана Сиракова може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 30.11. - 06.12.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела.  4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..

публикувано на 02.12.24 в 10:18

Започват празниците "Светлина и надежда в Стария град"

За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив".  В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..

обновено на 02.12.24 в 07:37

Премиера на документалния филм за проф. Чирков в Пловдив

Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..

публикувано на 02.12.24 в 07:21

В "Срещите" за изкуствения интелект и хората на творчеството

Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?.  Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.

обновено на 30.11.24 в 10:45

Държавна опера - Пловдив с премиера на спектакъла "Пианото"

Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части  „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан,  завладя сърцата на зрителите по света преди 31..

публикувано на 30.11.24 в 07:12